Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům H.H.H.

Autor: deyl-šesták-architekti s.r.o. | Jan Šesták
Adresa: Česká republika
Projekt: 04.2001 Realizace: 09.2001-09.2002
Zastavěná plocha: 405 m² Obestavěný prostor: 1250 m³

situace

Pozemek se nachází v mírně svažitém terénu a je výrazně rozdělen probíhající pěšinou na dvě části přibližně stejné velikosti. Část zatravněnou s ovocným sadem a část osázenou vzrostlými jehličnatými i listnatými stromy.
Koncept řešení hledal především optimální situování domu a jeho vztah k rozdílným kvalitám pozemku.

řešení

Projekt se snaží zapojit obě kvality pozemku tak, aby dům vytvořil jakýsi „ svorník „ obou hodnot – zahrady i lesa. Navržená stavba je přízemní bez podsklepení (pouze s malým vinným sklípkem) a je tvořena dvěma základními obdélníkovými hmotami sevřenými do tvaru „ L“, propojenými komunikačním koridorem, který se u pobytové části domu rozšiřuje do hospodářské místnosti.
Dům mírně klesá po svažitém terénu a snaží se výškové rozdíly zapojit do vnitřní dispozice, kdy se jednotlivé funkční plochy liší rozdílnou výškou podlah i světlou výškou místností. Pobytová část je umístěna na volném prostranství, orientována jihovýchodním směrem a doplněná venkovní dřevěnou terasou, která je z větší části kryta střechou. Ložnicová část využívá volného prostoru mezi vzrostlými stromy, nedaleko od okraje lesa.
Obě hmoty mají pultovou střechu se sklonem 18°. Propojovací koridor je navržen se střechou plochou – zatravněnou. Okolí stavby a především vnitřní prostory jsou doplněny systémem zpevněných ploch a opěrných zídek, které opět reagují na svažitost terénu a existující stromy.

konstrukce a materiály

Dům je tvořen kombinací dvou stavebních systému, jejichž použití odpovídá jednotlivým částem stavby. Konstrukce obou základních hmot je celodřevěná modřínová, s přiznanými konstrukčními prvky. Konstrukce propojovacího koridoru a části obytného prostoru je zděná s monolitickým stropem a inverzní izolací. Část stěn tvořících rámec krbu je rovněž monolitická, z pohledového betonu.

Stavba oceněna v soutěži Grand Prix 2003 čestným uznáním v kategorii novostavba.okno
vstupní dveře
interiér
chodba
půdorys
Stavba
Generální dodavatel
MJT s.r.o.
Subdodavatel
Truhlářství Bernt
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Martin Rosa, 29.08.05
Návštěvnost: 67397 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.