Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vlastní vila Jindřicha Kumpošta

Autor: Jindřich Kumpošt
Adresa: Barvičova 15, Stránice, Brno, Česká republika | mapa
Realizace: 1922-24

Architekt Jindřich Kumpošt si v roce 1922 navrhl vlastní rodinný dům v Barvičově ulici č. 15. Tehdy byla stavební činnost v Masarykově čtvrti teprve ve svých začátcích a Kumpošt se jako vedoucí Regulačního a architektonického oddělení Stavebního úřadu města Brna na tomto rozvoji velkou měrou podílel.
Dvoupodlažní stavbu na jižně svažitém pozemku tvoří hlavní hmota se sedlovou střechou, k níž je připojen další kubický objem zakončený střešní terasou. V okolní zástavbě dům vyniká cihlovou fasádou spojující v sobě strohost anglické tradiční architektury a expresivitu amsterodamské školy Wendingen, která se projevuje hlavně na plastičtějším zahradním průčelí. Zde vynikají horizontální betonové římsy a překlady, jejichž racionální ráz narušuje kanelovaný sloup se sochou Hráče na niněru od Václava H. Macha a zdobná balustráda terasy.
Hlavní vstup do domu je umístěn v uličním průčelí a vede přímo do rozlehlé vstupní haly v přízemí, kde se dále nachází kuchyně a obývací pokoj vedoucí na zahradní terasu. První patro domu koncipoval architekt částečně jako vlastní ateliér orientovaný do ulice, který je od rodinných prostor zcela provozně oddělen a má i samostatný boční vstup, schodiště, kuchyň a lázeň. Dvě soukromé ložnice jsou orientovány na východní a jižní stranu s terasou. Další rozlehlá terasa se nachází na ploché střeše bočního křídla. Obytné je i podkroví a zahradní suterén, který skrývá byt domovníka, garáž a technické zázemí.
Po dokončení stavby v roce 1924 byl Kumpošt nucen z finančních důvodů dům až do roku 1931 pronajímat. Poté se sem s rodinou a celou projekční kanceláří přestěhoval. Objekt je dochován až na menší úpravy interiérů v původním stavu, protože rodina Kumpoštova ho do dnešní doby neopustila.
Autor: Jan Kratochvíl, 04.01.14
Návštěvnost: 10507 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.