Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Praze-Stodůlkách

Autor: VYŠEHRAD atelier | Pavel Marek, Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík, Martin Šafránek
Adresa: Stodůlky, Praha, Česká republika
Projekt: 2009 Realizace: 2014
Užitná plocha: 245 m² Zastavěná plocha: 246 m²
Plocha pozemku: 1230 m² Obestavěný prostor: 1189 m³

Pozemek o výměře 1213 m² určený ke stavbě rodinného domu se nachází v území přiléhajícímu k nedalekému sídlišti, v katastrálním území Praha - Stodůlky. Celé území je svažité jižním směrem, kde se vizuálně uplatňuje lesní porost obklopující Dalejský potok. Tímto směrem se také uplatňují dálkové výhledy do krajiny. Přístup na pozemek je z příjezdové komunikace, vedoucí podél východní hranice pozemku. Dům půdorysného tvaru L je umístěn při severní hranici pozemku. Dvoupatrovou částí dům kopíruje východní hranici ve vzdálenosti určené uliční čáry. Obytné prostory jsou tak, v sevření domu, orientovány jihozápadním směrem. V jihozápadním rohu parcely vzniká hlavní pobytová plocha, s terasou v návaznosti na obývací pokoj.

Dům půdorysného tvaru L je zasazen do terénu svojí jednopodlažní části podél vrstevnic, dvoupodlažní část se pak vysouvá napříč vrstevnicím. Vzhledem ke svažitému terénu dům v jihovýchodním rohu hmotově graduje. Tato gradace je podpořena tvarováním domu a jeho zúžením v koncové části. Proporce příčného řezu domu postupně přechází z jednopodlažní široké hmoty na hmotu převýšenou dvoupodlažní a úzkou. V reakci na svažitý terén je dům rozčleněn na dvě části vzájemně posunuté o polovinu podlaží. V jednopodlažní části položené podél vrstevnic jsou umístěny dětské pokoje orientované jižním směrem, severním směrem jsou pak orientovány místnosti zázemí a garáž. V této úrovni se do domu také nastupuje. Dvoupodlažní část je o polovinu podlaží snížena tak, aby denní obytná část měla přímý výstup do zahrady. Nad obývacím pokojem s kuchyní je umístěna ložnice se zázemím a vlastní lodžií s výhledem jihovýchodním směrem. Jednoduchá hmota domu pojednaná v jednotném materiálu - hladké omítce je prořezána pouze několika velkými otvory. Francouzská okna pokojů jsou sdružena a zasklena bezrámovým zasklením s vloženými otvíravými částmi. Podobně jsou pojednány dva otvory v hlavní obytné části, bezrámově zaskleny, zde v kombinaci s velkým posuvným křídlem umožňujícím propojení interiéru se zahradou. Další otvor vytváří lodžie v patře, opět s ustoupeným zasklením ložnice a koupelny. Otvor v severovýchodním rohu vytváří předprostor před garáží a vstupem do domu, se sdruženými garážovými vraty a vstupními dveřmi. Okenní rámy, stejně jako garážová vrata a vstupní dveře jsou pojednány v tmavém, antracitovém odstínu, aby minimálně narušovaly dojem čistého otvoru ve zdi. Omítka bude maximálně hladká, v sytém hnědošedém odstínu. Dům bude z důvodu umístění ve svahu a možných pohledů shora doplněn vegetační střechou.

Provozně je dům rozčleněn do třech základních částí, které jsou vůči sobě posunuty o polovinu podlaží. Tímto posunem a umístěním schodiště ve středu dispozice dochází k ideálnímu a efektivnímu propojení jednotlivých částí. Do střední části je umístěn vstup a garáž s možností přímého vstupu do zádveří. Ze zádveří se vstupuje do haly obsluhující dětské pokoje, pracovnu a zázemí domu. Na halu bezprostředně navazuje schodiště. O polovinu patra níže je denní obytná část - obývací pokoj, jídelna a kuchyň. V nejvyšší úrovni se pak nachází ložnice rodičů se šatnou a koupelnou.

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.11.14
Návštěvnost: 39919 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
parada t.pavlik 28.11.14 13:23
díky Kavas 30.11.14 23:00
průhled Zuzana Froňková 04.12.14 10:24
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.