Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Autor: under-construction architects | Vladimír Vašut, Erika Vašutová
Spolupráce: Martin Mihaly, Ludmila Malá
Adresa: Mníšek pod Brdy, Česká republika
Realizace: 2013-14 Užitná plocha: 178 m²
Zastavěná plocha: 130 m² Plocha pozemku: 1110 m²

Hned první dojem z pozemku zásadně ovlivnil návrh. Krásná stará zeď, mírně se svažující terén k jihu, ukončený potůčkem, s výhledem na stromy a siluetu zámku. Genius Loci jako z učebnice.
Rozhodnutí o zachování zdi bylo jasné od začátku, bylo nám líto, že ji ostatní sousedé bourají. Nejenom že jsme tím ušetřili, ale především je zachována romantika místa a její historická hodnota.
Dům jsme schovali 8 metrů za stěnu tak, aby mezi ním a zdí vznikl intimní prostor s odlišným charakterem od hlavní otevřené zahrady. Obývací pokoj se na jedné straně tradičně otevírá k jihu a k dálkovému výhledu, na druhou stranu je průhled k severu ukončený původní zdí.
V patře jsou všechny pokoje otevřeny do zahrady okny přes celou výšku. Ze severu je patro přisvětlováno horním pásovým oknem, aby bylo zachováno soukromí uživatelů.
Vzhledem k požadavku stavebního úřadu nařizujícímu šikmou střechu jsme se po dohodě s klienty a jejich silné podpoře shodli na tom, že podstoupíme několikaměsíční úřednický boj. Museli jsme získat kladná stanoviska od památkového ústavu, městského architekta i rady města. K našemu údivu se nakonec ukázalo, že k dané lokalitě žádné regulativy na tvar střechy nejsou. Požadavky stavebního úřadu se opíraly o okopírovanou stránku jakéhosi dokumentu, který neměl s regulativy pozemku nic společného. Je škoda, že nás to s investory stálo víc úsilí než je obvyklé, ale věříme, že se vložená energie, víra a odhodlání vyplatila. Získali jsme stavební povolení na dům takový, jaký jsme si s klienty vysnili. Fungující a bez kompromisů.
under-construction architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 15.10.14
Návštěvnost: 38892 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.