Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila v parku

Autor: EA architekti s.r.o. | Zdeněk Eichler, Eva Eichlerová
Spolupráce: Eva Eichlerová (interiér), Dan Lukašík (stavební část), Vojtěch Halámek (zahradní architektura), Václav Přikryl (statika)
Adresa: Alexovice, Ivančice, Česká republika
Projekt: 2006-10 Realizace: 2007-13
Užitná plocha: 523 m²

Investor chtěl vybudovat rodinné sídlo, které by sloužilo k bydlení početné rodiny, kde by mohli trávit společně volný čas v soukromí a uprostřed přírody, věnovat se svým oblíbeným koníčkům i odpočívat. Zájmy členů rodiny jsou různé, zajímavé a náročné na prostor. Investor našel okouzlující místo pro realizaci svých záměrů: soukromý park na okraji obce, původně založený jako anglický park. V době, kdy se začalo s projektem, připomínal tajemnou zarostlou zahradu … nebylo lepšího místa pro začátek úvah.

Park o rozloze 33 000 m² byl založen v 50. letech 19. století ve stylu anglických parků, jako součást komplexu vily majitele sousední textilní továrny. Podél severní hranice protéká potok, původně mlýnský náhon. Stávající vzrostlá zeleň monumentálního měřítka je složena převážně z platanů a dalších ušlechtilých listnatých stromů ve volné kompozici. Rozloha pozemku i vzrůst stávající zeleně umožnila úvahy o velkorysém měřítku staveb, citlivě vložených do přírodního prostoru. Nové zásahy v tomto zabydleném prostředí zahrady budou shůry sledovány jeho starými obyvateli-stromy, což inspirovalo k myšlence komunikace původních a nových obyvatel - optickému propojení interiéru domu po celé výšce až do korun stromů a k nahlížení stromů dovnitř stavby. Kompozičně jsou jednoduché formy staveb usazeny tak, aby nekonkurovaly již tak bohatému přírodnímu okolí a naopak jej doplnily.

Návrh se zaobíral rozvržením několika stavebních objektů, pěších cest a vodního prvku, drobné architektury a rekonstrukcí parku. Rodinný dům je situován v jihozápadní části pozemku v návaznosti na příjezdovou komunikaci, směrem k severu na hraně mlýnského náhonu je umístěn zahradní lovecký a rybářský pavilon a přírodní biotopové jezírko na severozápadním okraji pozemku. V projektu je připravena lávka přes potok.

Hmota hlavního domu - podélný kvádr levitující mezi stromy - je vynášena do terénu částečně zapuštěným podlažím. Obě patra domu navazují na terén tak, aby se uživatelé vzájemně nerušili. V každém patře je samostatná bytová jednotka se zázemím a hobby místnostmi.

Dřevěnou fasádou obložený tubus hlavní hmoty domu je traktován ve volném rytmu, který reaguje na rozmanitost okolí, okny procházejícími přes svislou i vodorovnou pátou fasádu domu - střechu objektu. Zbývající plochy jsou betonové nebo opatřeny omítkou.

Konstrukce domu je z železového monolitického betonu, zavěšená fasáda z tropického dřeva bez impregnace, okna jsou hliníková, fixní okna se strukturálním zasklením. Okna jsou opatřena vnitřním stíněním, z exteriéru je dům přirozeně stíněn stromy. Dům je vytápěn tepelnými čerpadly vzduch-voda.

Interiér domu pokračuje v jednotném konceptu: podlahy, dveře, obklady schodišť a povrchů stěn jsou dřevěné nebo kamenné či keramické. Nábytek je převážně vestavěn. Kuchyňské linky mají skleněný povrch.
Postupně jsou realizovány menší stavby v zahradě a ve studii je připravena lávka přes potok.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 17.09.17
Návštěvnost: 39395 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nádhera! jasnek 18.09.14 11:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.