Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Klepačově

Autor: Tomáš Dvořák architekti | Tomáš Dvořák
Spolupráce: Martina Němcová
Adresa: Klepačov, Blansko, Česká republika | mapa
Projekt: 2003 Realizace: 2004-07
Zastavěná plocha: 198 m² Plocha pozemku: 1800 m²
Obestavěný prostor: 1010 m³

foto: Tomáš Malý
Investor pro dům pečlivě vybral místo na hraně západního svahu nad Blanskem, s výhledem do Blanenského údolí, na severní straně s lesem a na jižní straně s loukou. Výhledy a průhledy domem do okolní přírody spojující dům s přírodním rámcem byly jednou z určujících prostorových koncepcí domu. Bohužel jižní louka byla v průběhu času postupně zastavěna nepříliš kvalitní satelitní zástavbou rodinných domů.
Jednoduchá kompozice dvou kolmo na sebe položených hmot vytvořila základní rozvrh domu. Příčně orientovaný bílý kvádr je osazen kolmo na podélnou zeď navrženou z lomového kamene, která vymezuje prostorově i výškově členěný obytný prostor. Součástí tohoto prostoru je i první místnost domu, do které se zvenku vstupuje – venkovní uzavřené atrium. Již z tohoto atria se otevírá průhled celým domem na Blanenskou kotlinu. Celý obytný prostor je ukončen převýšeným obývacím pokojem, vymezeným kromě zvýšené světlé výšky také celoskleněným zábradlím.
Vstup do horního patra je jednoramenným dřevěným schodištěm navrženým v interieru jako vícefunkční dřevěná krabička, z obou stran využitá jako úložný prostor nebo jako část kuchyně.
Horní ložnicové patro je navrženo tentokrát s příčným průhledem do lesa na sever a do krajiny na jih. Všechny obytné místnosti mají orientaci do zahrady s výhledem do údolí.
Kompozice oken není náhodná, každé okno má vlastní charakter, tvar a velikost, které jsou přizpůsobeny vnitřnímu prostoru, jeho funkci, orientaci a požadavku na výhledy nebo osvětlení. Zároveň všechna okna jsou mezi sebou v jednotném geometrickém modulu.
Dům má tři terasy – obytnou otevřenou do zahrady,  snídaňovou uzavřenou ve vstupním atriu a odpočinkovou na střeše obytného prostoru s bezkonkurenčním výhledem na zapadající slunce nad Blanskem.
Ing. arch. Tomáš Dvořák
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.09.14
Návštěvnost: 29244 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.