Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zelená rekonstrukce

Autor: Vo Trong Nghia Architects | Vo Trong Nghia, Takashi Niwa
Spoluautor: Tran Thi Hang, Ngo Thuy Duong, An Viet Dung
Adresa: Hoàn Kiếm District, Hanoj, Vietnam
Realizace: 2013 Plocha pozemku: 387 m²

foto: Hiroyuki Oki
Rychlý rozvoj Vietnamu přivolává řadu urbanistických problémů; málo zeleně, výpadky elektřiny a záplavy. Rostoucí počet motocyklů způsobuje časté dopravní zácpy a znečišťuje ovzduší splodinami. „Rekonstrukce zeleným vodopádem“, renovace typického hanojské domu, byla navržena jako odpověď proti tomuto trendu. Navrací zeleň zpátky do města a podporuje komfortní životní prostředí pro obyvatele domu i jejich sousedy.
Patnáct let starý dům, který leží ve středu města na rohu jihozápadní ulice a severozápadní úzké cesty, trpěl stinným, tmavým, vlhkým a plesnivým prostředím, což je typický stav pro řadu starších domů v Hanoji. Dům byl zajištěn a uzavřen pomocí bezpečnostních tyčí a okenic, které přetvořily balkony na nevyužívané prostory.
K nápravě této situace přispělo, že se při rekonstrukci domu pracovalo se bujnou vegetací a denním osvětlením. Stávající mohutné betonové schodiště bylo nahrazeno lehkým ocelovými schody, které doplňuje trojúhelníkový světlík, kudy proudí přirozené denní světlo a čerstvý vzduch. Stěny světlíku jsou obloženy štípanými mramorovými pásky, které odráží a rozptylují denní světlo. Další otvor byl vyřezán do stropu v prvním patře, aby se spojila jídelna (přízemí) se studovnou (první patro), povzbudila se komunikace mezi obyvateli a zároveň dopravilo denní světlo přes zelenou fasádu co nejhlouběji do interiéru domu. Přízemí je mírně zvýšené, aby se vespod dala nainstalovat ventilace zabraňující zvýšené vlhkosti a její kondenzaci, což je častým problémem u hanojských domů na přelomu sezóny.
Dům se vyznačuje zelenou fasádou pojmenovanou „zelený vodopád“, který představuje přívětivá záplava vegetace přitahující pozornost jak z interiéru tak z vnějšku. Staré bezpečnostní ploty byly odstraněny a nahrazeny mřížemi z pozinkované oceli, po níž se plazí rostliny. Původně nevyužívané balkóny se tak proměnily v místa pro zeleň, která zachovává soukromí i bezpečnost obyvatel domu. Každá místnost se může těšit z výhledu na zeleň a skrze ni získávat čerstvý vzduch. Zelená fasáda však neslouží pouze obyvatelům domu, ale také svému okolí tím, že k ulicím připojuje působivou listnatou krajinu. Zelená fasáda a střešní zahrada společně slouží ke snížení celkové spotřeby energie: ochraňují budovu před ostrým západním slunečním světlem. Na střeše je vysázena řada různých druhů květin, zeleniny i stromů. Díky bujné zeleni začali obyvatelé více dbát na životní prostředí a sami snižovat svoje energetické nároky.
Tento systém zelené střechy a fasády je prototypem vhodným pro všechny budovy v tropickém klimatu. Může být prvním semínkem k vybudování celých zelených měst v tropických zemích a nabídnout řešení pro jejich vážné urbánní problémy. Vrstva zeminy na střeše slouží jako akumulační nádrž a může tak snížit nebezpečí záplav. Zeleň v rozpáleném městě snižuje teplotu a vytváří oázy, které zároveň plní sociální funkci, kdy si obyvatelé podílí na obhospodařování zeleně a výměně vypěstovaných produktů. Projekt doufá, že bude skromným příkladem k ozelenění tropických měst, kde mohou výhody zdravého zeleného bydlení sloužit nejen obyvatelům domu, ale být dále sdíleny a mít širší pozitivní dopad na město.
Vo Trong Nghia Architects
Zdroj: Marek Obtulovič
Vložil: Petr Šmídek, 18.08.14
Návštěvnost: 33525 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.