Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Tunel

Autor: Makiko Tsukada Architects | Makiko Tsukada
Adresa: Suginami, Tokio, Japonsko
Realizace: 2011 Užitná plocha: 87 m²

Pozemek se nachází na konci ulice s obratištěm ve tvaru písmene T. Naší snahou bylo vizuální prodloužení silnice až na pozemek, čímž vznikla virtuální křižovatka. Vnitřní místnosti a vnější prostory jsou vzájemně propojeny pomocí zářezu do domu, který probíhá podélně a prodlužuje uliční osu. Tímto zářezem vznikly dva druhy prostorů: “uchi“ (“v tunelu“) a “soto“ (“vně tunelu“).
Čelní strana výseku čtvrt válce je zasklená. Vnitřní část tunelu “uchi“ obsahuje dva menší vložené boxy s prostorami ložnice a koupelny. Ložnice je obehnána stěnami, přičemž strop zůstává otevřený. Z ložnice tak lze spatřit vnitřní část tunelu “uchi“ a vnímat ji jako zaoblenou venkovní střechu. Postranní část se dvěma průchody otevírá do “soto“ tunelu, který představuje kaskádovitě osvětlovaný vnitřní prostor.
Při stoupání po schodech se postupně odhalí celý vnější prostor “soto“ tunelu. V mezeře mezi ocelovými podlahami se na stolní desce zrcadlící obraz “soto“ tunelu. Levitující ocelová deska stolu, který má tloušťku pouhých 6 mm, dodává prostoru na surrealistické atmosféře, ale zároveň vytváří s masivní hmotou tunelu příkrý kontrast.
Jeden z návštěvníků popsal svoje pocity, jakoby prostory “uchi“ a “soto“ šálily zažitý způsob vnímání. Člověk si tu připadá, že už je venku, zatímco se stále nachází uvnitř domu. Po zážitcích ze střídání vnějších a vnitřních prostorů (díky ošálenému vnímání) zde člověk může skutečně zažít pocit rozšíření a otevření domu za pomocí tunelu.
Makiko Tsukada Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 11.08.14
Návštěvnost: 28537 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.