Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Gago

Autor: Pezo von Ellrichshausen Architects | Sofía von Ellrichshausen, Mauricio Pezo
Spolupráce: Diogo Porto, Constanza Collao, Martina Baratta, Linda Werab
Adresa: San Pedro, Chile
Investor: Gabriel Gatica
Realizace: 2013 Užitná plocha: 241 m²
Plocha pozemku: 415 m²

foto: Cristobal Palma
Dům stojí uprostřed nedávno dokončené příměstské zástavby, která by se mohla nacházet kdekoliv jinde. Dům slouží inženýrskému páru a jejich dvěma dětem. Dům je založen na čtvercovém půdorysu, který je dál nepravidelně rozdělen na menší čtverce a jehož středem prochází přes všechna čtyři podlaží kruhové schodiště.
Čtvercové místnosti od sebe výškově oddělují 4 schodišťové stupně (překonávající výšku 70 cm). Schodiště je umístěno na průsečíku obytných stěn rozdělujících interiér domu. Na schodiště je přímý vstup z rohů jednotlivých místností. Schodiště kontinuálně probíhá domem bez potřeby dodatečné podesty.
K přechodu mezi místnostmi existují dvě cesty: schodiště, které slouží jako diagonální zkratka protínající rohy, a pozvolnější cesta spojující středy sousedících místností. Ve výsledku se v domě nachází dvanáct různých výškových úrovní, kde se jedna otočka o 360º rovná překonání výšky celého podlaží. Stoupající pořadí místností určuje stupeň soukromí a vzájemné provázání mezi funkcemi, které sahají od kuchyně se dvěma jídelnami v přízemí až po ložnice a studovnu na samém vrcholu domu. Toto rozvrstvení domu vede k aktivaci určitých místností v závislosti na denní době a interakci rodinných příslušníků prostřednictvím centrálního schodiště.
S výjimkou soklu, do něhož se opírá zemina ze zvýšené zahrady za domem, je zbytek domu dřevěný a konstrukčně se váže k mohutnému centrálnímu schodišti tvořeného čtyřmi železobetonovými sloupy probíhajícími na výšku celého domu. V přízemí se střed schodiště shoduje s úhlopříčným vstupem do domu.
Uvnitř domu tvoří výsledný dojem skladba dvou prvků: předimenzovaný sloup centrálního schodiště s patrnými otisky po lešení a hrubým výrazem téměř provizorního lešení a dřevěný obklad místností z opracovaných svislých latí. Vnější fasádu tvoří horizontální laťování s odvětráváním a pevně zasklená okna s tenkým rámem zalícovaným ve fasádě.
Pezo von Ellrichshausen

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 28.07.14
Návštěvnost: 30698 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.