Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Simpson-Lee House

Autor: Glenn Murcutt
Adresa: Mount Wilson, Austrálie
Realizace: 1989-94

Manželský pár v důchodu si nechal v Blue Mountains (150 km severozápadně od Sydney) navrhnout na tříhektarovém pozemku svůj dům. Autorem tohoto domu není nikdo jiný, než stálice australské obytné architektury - Glenn Murcutt. I přesto, že se dům vyznačuje jednoduchostí a lehkostí, jeho realizace trvala včetně návrhu celých 5 let.
Rezidence sestává ze dvou částí - obydlí a ateliéru. Murcutt využil svažitého terénu a umístil protáhlou hmotu domu na vrstevnici. Dům se tak obrací k východu. Obě části jsou spojeny dřevěnou lávkou, tedy materiálem, který se v architektuře domu téměř nevyskytuje. Materiálové pojetí stavby je založeno na kontrastu okolní divoké přírody a sofistikovaných konstrukčních materiálů - oceli, hliníku, betonu a skla.
Murcuttův architektonický styl je ovlivněn tvorbou Miese van der Rohe, o čemž nás Simpson-Lee House v Mount Wilson jasně přesvědčuje. Motiv kontinuálního prostoru použil již v mnoha svých návrzích. Výrazná forma pultové střechy dokonale zapadá do okolního svažitého prostředí.
Podstatou tohoto báječného domu je sebevědomý dialog interiéru s exteriérem, vytvoření příjemného místa pro trávení důchodu uživatelů a podmanivá hra s materiály. Hodláme-li označit tuto architekturu za australskou, musíme přistoupit ke kompromisu koloniální podoby osídlení australského kontinentu. Kořeny aboridžinejské architektury jsou zde vyjádřeny snad lehkostí a vzdušností konstrukce, kulturní evropská tradice se promítá do provozní stránky domu a do zvolených materiálů. Vzniká tak charakteristický architektonický hybrid původní a přenesené tradice vyjádřený současnou formou. Rozhodně zajímavý kontext současné australské architektury.

Autor: Jan Kratochvíl, 15.08.05
Návštěvnost: 52266 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.