Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Jizerské hory

Autor: Prodesi | Pavel Horák
Spoluautor: Radim Oblouk
Adresa: Česká republika
Realizace: 2013 Užitná plocha: 143 m²
Zastavěná plocha: 82 m²

Tento dům vychází svou základní hmotou z původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi a přilehlými horskými cestami. Dalším místním fenoménem je kombinace kamenného soklu a dřevěné horní stavby. Tyto dva elementy jakoby spolu
u většiny tradičních stavení ani nesouvisely. Jen tak na sobě "ledabyle" leží. U této stavby je horní dřevěná kostka přes spodní kamenný sokl výrazně překonzolována, jako by ji například posunula lavina.
Pozemek se otevírá na západ panoramatickým výhledům přes údolí. Severozápadní hranici parcely tvoří místní komunikace, ze které se sjíždí k parkování u domu. Celý pozemek je poměrně skalnatý a v jihozápadním cípu se nachází výrazný skalní útvar, ze kterého je také nádherná vyhlídka do širokého okolí. Několik menších balvanů je přirozeně "poházeno" i volně po pozemku.

V přízemí domu je nezbytné vstupní závětří kryté před povětrností s navazujícím nevytápěným úložným prostorem, zádveří, wc, menší kuchyň a variabilně dělitelný obytný prostor propojený s krytou terasou, kterou je možné dle libosti uzavírat velkými okenicemi a zajistit základní komfort i v zimním období.
Z hlavního obytného prostoru se vchází po úsporném schodišti buď dolů do technického suterénu, nebo nahoru do podkroví, kde jsou tři pokoje a koupelna.

Fasáda domu je tvořena vertikálně překládanými modřínovými prkny, která zůstala bez ošetření a nechávají se přirozeně zestárnout. Rámy oken, stínící technika a falcovaná plechová střecha jsou v antracitové barvě. Sokl stavby je z vnější strany obložen místním kamenem. Jako doplněk jsou pak navrženy bílé okenice s obložením z cementovláknitých desek. Chtěli jsme volbou této barevnosti navázat na tradiční roubenky, kde se často přirozeně kombinovala černá (příp. tmavě šedá), bílá s místně dostupným kamenem. Dům tak získal jakési mimikry, které ho zasadily do okolí.

V interiéru je použito ve velké míře dřevo. A to dřevo v různých podobách a povrchových úpravách. Velké plochy posuvných i pevných stěn jsou zhotoveny ze smrkových biodesek. Podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken. Podél panoramatického okna v interiéru jsme umístili průběžnou lavici, která končí až v kryté terase. Srdcem domu i hlavní obytné místnosti je krb, který prohřeje nejen přízemí, ale i podkroví.
Stavba
Generální dodavatel
Domesi, s. r. o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.07.14
Návštěvnost: 46568 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.