Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Tramvajová zastávka

Autor: Subarquitectura | Carlos Bañón Blazquez, Andrés Silanes Calonge, Fernando Valderrama Garre
Adresa: Glorieta Dep Sergio Cardell, Alicante, Španělsko | mapa
Web: www.fgv.es
Investor: Ferrocarrils de la Generalitat Valencian
Náklady: 654 638 Euro Projekt: 07.2005 - 10.2006
Realizace: 2007 Plocha pozemku: 5090 m²

Vytvoření tramvajové zastávky bylo jedinečnou příležitostí, jak navrátit městu prostor, který si vyžádal kruhový objezd a proměnit ho zpět na veřejné náměstí. K nástupištím je možné přijít třiceti dvěma různými způsoby, poněvadž cesty se mezi stávající zelení pravidelně rozbíhají a dělí. Nad hlavami čekajících se vznáší dva prázdné boxy, které jsou 36 metrů dlouhé, 3 metry široké a 2,5 metru vysoké. Objekty se svým tvarem a velikostí podobají spíše levitujícím tramvajím než městskému mobiliáři. Návrh nerozlišuje mezi obvodovým pláštěm či nosnou strukturou, dokonce ani mezi stěnami nebo střechou. Od konceptu až po realizaci se o zastávce uvažovalo jako o izotropním materiálu, který provrtává osm set kruhových otvorů. Otvory na jedné straně konstrukci vylehčují, ale zároveň jsou rozmístěny tak, aby nezpůsobovaly dodatečné namáhaní a nezesilovaly deformaci. Stovkami děr proudí vítr a prochází sluneční paprsky, což během letních měsíců napomáhá ke změkčení stínů a proudění lehkého vánku, ale zároveň brání před nápory větších větrů.
V noci se zastávky proměňují ve dvě mohutné lampy vznášející se přímo nad nástupišti. Lavičky z děrovaného plechu se nenachází přímo pod přístřeškem, ale jsou volně rozmístěny uprostřed vegetace podél přístupových cest, které napomáhají osvětlit.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.06.14
Návštěvnost: 25614 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.