Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům na pilotech v lese

Autor: Go Hasegawa & Associates | Go Hasegawa
Adresa: Tsumagoi, Japonsko
Realizace: 2010 Užitná plocha: 90 m²

Generace japonských architektů, narozená v sedmdesátých letech, se pomalu ale jistě stává součástí etablované scény ve vlastní zemi, ale jejich práce se těší stále častěji zájmu i v zahraničí. Go Hasegawa, narozený v roce 1977, je jedním z těch nejzajímavějších tvůrců mladších čtyřiceti let. V japonské architektuře se často mluví o roli učitele a žáka. Hasegawa je žákem Jošiharu Cukamota (nar. 1965), který tvoří polovinu ateliéru Bow-Wow, i u nás známého díky výstavě ve Fragnerově galerii v roce 2011. Hasegawa říká, že jeho učitel jej neovlivnil ani tak v tom, jak mají domy vypadat, ale spíš samotným procesem tvorby: „Předmět objevu není to, co se počítá, důležitý je samotná skutečnost objevování,“ říká k tomu architekt. Zkušenosti Hasegawa sbíral i v ateliéru Tairy Nišizawy, bratra známějšího Rjúeho, který pro změnu tvoří polovinu ateliéru SANAA. Nicméně, nehledě na jednotlivé směry a názory japonští architekti všichni především navazují na japonskou kulturní tradicí. Ta vnímá svět hlavně jako proces a plynutí, jako permanentní změnu. S tím je úzce spojena i pozornost k proměnám přírody a jejím cyklům, která v Japonsku přetrvává bez ohledu na civilizační a technologický pokrok.
U domu, na který se nyní zaměříme, je blízkost přírodě přímo hlavním tématem. Víkendový dům si nechali majitelé postavit přímo v lese, v japonském vnitrozemí, v provincii Gunma u městečka Cumagoi, což je asi tři hodiny cesty od Tokia. Obytný prostor se nachází asi šest a půl metru nad zemí, což je výška, kdy se ocitáme ve výši korun stromů, ale ještě v nás nevyvolá úplné odloučení od země. Dům vynášejí tenké ocelové piloty – daly mu i jméno –, které se svou subtilní vertikalitou připodobňují kmenům okolních stromů. Vzhledem k jejich nezvyklé výšce může dům působit dokonce tak, jako by se vnášel nad zemí. Stavba je zvenku pokryta vlnitým plechem, podlahy a interiér jsou pak ze dřeva. Japonská regulace v těchto místech dovoluje domům maximálně devítimetrovou výšku: pokud chtěl architekt udržet vzdálenost od země, musel ubrat na výšce místností. Střecha se tedy mírně svažuje, takže v nižší části je výška místnosti jen 1,8 metru. Toto omezení ale architekt nakonec považuje za přidanou hodnotu: „Ten malý prostor vypadá jako ptačí hnízdo. Obyvatelé odtamtud vnímají přírodu jasněji a bezprostředněji.“ K tomu jistě přispívají i velká nedělená okna. Na střeše domu je pozorovací terasa, odkud je v zimě, kdy opadá listí, možné vidět horu Asama: je to další rozměr domu, sezónní kvalita, jež zostřuje vnímání krajiny během ročních období.
U Go Hasegawy je to něco nového: architekt nejdřív vešel do povědomí jako autor obytných domů ve městech. Každý z nich reaguje na svůj kontext a každý tedy také vypadá jinak; jedno ale mají společné: práci s prostory přechodu mezi vnějškem a vnitřkem, mezi soukromým a veřejným. Například v sedmipodlažním domě s dvaadvaceti byty v tokijské čtvrti Nerima našel architekt v každém podlaží místo i pro otevřenou zahradu. Drobný dům na jiném tokijském předměstí, Komazawě, má podlahu v přízemí z žulových kamenů, jaké jsou obvyklé spíše venku. Toto podlaží, také díky tomu, že je na úrovni okolního terénu, získalo atmosféru přechodného území mezi interiérem a exteriérem. Vznikl prostor, jakému se říká patio. Podobné patio se nalézá i v přízemí našeho lesního domu. To je celé jednou velkou místností, jež je sice spíše venku než uvnitř, zároveň je ale součástí domu: plnohodnotným obytným prostorem, který je místem posezení v přímém kontaktu s přírodou. Je-li špatné počasí, je vždy možné vystoupat po schodech nahoru do svého „hnízda“… a cítit se zase na chvíli jako ptáci.
Autor: Ondřej Hojda, 09.05.14
Návštěvnost: 36981 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Transkripce Vašek Čermák 10.05.14 09:43
Re: Transkripce Petr Šmídek 10.05.14 10:58
dům na švadlenách martin 10.05.14 11:29
Re: dům na švadlenách Petr Šmídek 10.05.14 11:37
diskusia Matej Farkaš 14.05.14 13:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.