Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Stanice řízení lodní dopravy
Trafikksentral maritim

Autor: Jarmund/Vigsnæs Architects | Einar Jarmund, Håkon Vigsnæs
Spolupráce: Alessandra Kosberg, Christian Dale, Elina Backer Fürst
Adresa: Fv551, Ydstebøhavn, Kvitsøy, Norsko | mapa
Web: www.kystverket.no
Investor: Statsbygg
Náklady: 1 700 000 Euro Realizace: 2000
Soutěž: 1997 Užitná plocha: 928 m²

Kvitsøy je sice jeden z řady ostrovů u norského pobřeží, ale jeho krajina jako by už trochu odkazovala ke Skotsku, ležícímu za mořem:  mezi nízkými skalkami sytě zelená tráva, na ní se pasoucími ovcemi. Jarmund&Vigsnaes, jeden z nejzajímavějších současných norských ateliérů, tu vstoupil do kontextu jasně, ale s rozvahou. Jak je u těchto architektů obvyklé, je výsledkem poměrně razantní tvar: svažující se stěny na návrší stojící budovy dominují svému okolí. Jde vlastně o nový obal, provedený radikálně, ale zároveň s velkou citlivostí k materiálu. Součástí je i vyhlídková terasa, přístupná po vnějším schodišti.
Ondřej Hojda, 06.2013 / 04.2014

„Norsko má nějakých 21 000 kilometrů pobřeží, zmuchlaných podél jedné strany země, dlouhé pouhých 1752 km. Není divu, že byla norská kultura historicky spjatá s mořem, od Vikingů po dnešní lososí farmy a ropné vrty. Pobřeží je prořezávají hluboké fjordy a často zrádná souostroví, takže navigace a naváděcí služba hrají v mnoha pobřežních obcích zásadní roli.
Lodí to ze Stavangeru sem není dlouhá cesta: Na ostrově Kvitsøy je dosud živá vesnice. Děti tu pořád kopou plechovky od koly do starého přístaviště, ale později, spíš než aby se staly rybáři, nejspíš půjdou na školu do Stavangeru. Nová námořní kontrolní stanice, která se tyčí nad obcí, nejen že poskytuje bezpečí lodím, které potřebují asistenci s naváděním, ale slibuje také, že se na ostrově udrží lidská činnost.
Nová budova je ve skutečnosti rozšířením už existujícího domu, pokrytá šedou břidlicí, takže ladí s okolními střechami. Dominuje ostrovu, když připlouváte; mluví spíš s loděmi a majáky, než aby konverzovala s bílým dřevěným obložením a upravenými trávníčky pod sebou. Při příjezdu k novému molu ale úplně zmizí, až při příjezdu si všimnete, že starší budova probleskuje jako podšívka pod novým břidlicovým kabátem.“

Ingerid Helsing Almaas, Norway. A Guide to Recent Architecture, Batsford, 2002.
Autor: Ondřej Hojda, 07.06.14
Návštěvnost: 16485 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.