Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Řadové rodinné domy MikMak
Domy szeregowe MikMak

Autor: ArC2
Spoluautor: Mariusz Szlachcic, Renata Gajer, Robert Budny
Adresa: Międzygórska, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.mikmak.arc2.com.pl
Investor: Fabryka Projektowa ArC2
Projekt: 2010 Realizace: 2011-13
Užitná plocha: 2532 m² Obestavěný prostor: 15898 m³

Řadové rodinné domy MikMak představují zajímavou stavbu ve více ohledech. Architekti zde vzali na sebe nejenom funkci tvůrců, ale i developerů, kteří domy postavili a nabídli k prodeji. Na okraji města, v místě s průměrnou a nevýraznou architekturou postavili dům, který převyšuje okolní průměr a poutá na sebe pozornost.
Pozemek s novostavbou se nachází v jedné z okrajových čtvrtí Wroclawi, ale má velmi dobrou dopravní dostupnost a dostatečnou občanskou vybavenost. Místo stavby je atraktivní i blízkostí městskému parku, který se rozprostírá podél řeky Ślęży. V bytové stavbě jsou chytře spojeny funkce bydlení individuálního i společného.
V dané části města nebylo možno navazovat na jakýkoliv kontext okolní zástavby. Architekti se proto rozhodli vytvořit svébytnou architekturu, která by mohla nevýraznou čtvrť nově definovat. Za kontextuální přístup, ale lze považovat zarovnání podélné linie stavby s trasou blízkého toku. Ohyb řeky Ślęży se tak v domě projevil v mírné zalomení tři nadzemních částí stavby. Souvztažnost s řekou nejlépe vynikne při pohledu přes řeku, kde nad protipovodňovým valem vystupují nepravidelně tvarované střechy jednotlivých domů a pozorovatel nemá pocit něčeho rušivého a nepatřičného.
Novostavba se skládá celkem ze šestnácti domů, rozdělených do tří částí postavených na jenom bloku podzemního parkingu. Každý dům má jedinečnou dispozici, ale téměř stejnou podlahové plochu s výjimkou větších domů na obou koncích.
Dispoziční řešení domu je jednoduché a účelné. Spodní podlaží je vyhrazeno pro denní zónu a spolu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou zde najdeme vstupní místnosti domu. Horní patro je vyhrazeno pro ložnice obyvatel domu. Pod celým půdorysem domu je podzemní garáž a pro každý dům jsou vyhrazena dvě parkovací stání v odděleném boxu. Součástí parkovací boxu pod každým dome jsou i skladovací a technické místnosti.
Rozdílný tvar a velikost domů je sjednocen obkladem z titan-zinkového plechu. Monochromní barevnost je reakcí architektů na přebujelou barevnost polských staveb vznikající v devadesátých letech. Zajímavostí je i to že architekti ze studia ArC2 mají svoji kancelář na dohled od řadových domů Mik Mak.
Vladimír Balda
Stavba
Opláštění budovy
RHEINZINK ČR s.r.o.
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 22.04.14
Návštěvnost: 33910 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.