Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Pierre Rock

Autor: Olson Kundig Architects | Tom Kundig
Spolupráce: Jon Gentry, Chris Gerrick
Adresa: San Juan Island, USA
Realizace: 2010

Dům je koncipován jako bezpečné a netušené útočiště uvelebené mezi skalami. Pierre (což ve francouzštině znamená kámen) je oslavou podstaty tohoto místa. Při pohledu z některých úhlů dokáže dům, který tvoří obhroublé materiály jako kámen, zelená střecha nebo listnatý příkrov, téměř celý zmizet v okolní přírodě. S jedinou výjimkou slouží dům Pierre Rock v jedné úrovni, kde jsou ve společném prostoru kuchyně, jídelna i obývací pokoj. Mohutné prosklené ocelové dveře lze rozevřít na venkovní terasu.
Aby se zdařilo umístit dům do rozsedliny, byla část skalního masivu odkrytá pomocí strojních mechanismů i manuální práce. Stavební firma pomocí obřích vrtáků vyznačila obrys budoucí stavby a následně použila dynamit, vodní paprsek, drátovou pilu a řadu ručních nástrojů ke zjemnění výrazu stavby. Vytěžený skalní masiv byl následně využitý jako drcené kamenivo v betonové podlaze. Na kamenech jsou odhaleny známky po těžení, aby zůstal připomenutý stavební proces. Skála proniká do interiéru po celém domě a kontrastuje s přepychovými texturami vnitřního zařízení. Srdcem celého domu zůstává vnější a vnitřní ohniště, které bylo vytesáno do stávajícího kamene; skála je nahoře seříznutá a zarovnaná, zbytek zůstal v surové podobě. Umyvadlo v ložnici tvoří vodní kaskáda stékající trojicí nádrží vybroušenými v rostlém kameni. Vstupní část a toaleta jsou kompletně vytesané do skály.
Olson Kundig Architects
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.04.14
Návštěvnost: 34017 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nebyla by noticka? Milan Zajíček 10.04.14 11:27
Noticky zde: Milan Zajíček 11.04.14 10:34
dům mých snů Milan 12.04.14 14:03
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.