Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům B

Autor: CH+QS arquitectos | Josemaría de Churtichaga, Cayetana de la Quadra-Salcedo
Spolupráce: Nathanael Lopez
Adresa: Berrocal, Španělsko
Realizace: 2011 Užitná plocha: 150 m²

Žlutá
Místní krajina nese patrné stopy lidských zásahů: louky, kamenné zdi, jasany, potoky, krajina malého měřítka, velmi malého, téměř domáckého, kde všechno má žlutý nádech. Na jaře vyraší všechny květiny žlutě. V létě dozraje obilí, žně i kastilská vedra jsou žlutá. Podzim přichází se žlutými jasany, miliony malinkých listů, které zanikají ve vleklé a suché žluti. V zimě se žlutá dokáže znovu prosadit v zářivých záblescích žlutého lišejníku na šedivých kmenech jasanů. Stroje jsou zde žluté, značky jsou žluté, všechno je žluté.
Před patnácti lety jsme si v této krajině pořídili louku a po dlouhých dvanácti letech rozjímání nad žlutí jsme se rozhodli postavit si tu dům, úkryt rámující kus krajiny, malý obytný práh se dvěma výhled, východním a západním.
Na západ je pohled na nedaleký skalní útvar, mech, ostružiník a starodávný jasan. Východním směrem je výhled na vzdálený úsvit za žlutými horami. Tento dvojitý výhled určil konečnou podobu domu.
Vše je tu malé, vše je krátké, všechno má malé měřítko. Zvenčí lze dům přehlédnout: pohled se zastaví jen u žlutých vstupních dveří ochraňujících dům a žlutého komína vythřívajícího celý dům. Zbytek zůstává neviditelný. Při posezení nebo zastavení ve dveřích dům najednou zmizí okolní svět pokračuje ve svém žlutém tónu.
ch+qs arquitectos
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 29.03.14
Návštěvnost: 36515 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Daniel John 29.03.14 11:17
Krásné... Kateřina Novotná 29.03.14 18:05
Život v přírodě Ivana 03.04.14 08:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.