Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bezpečný dům

Autor: KWK PROMES | Robert Konieczny
Spolupráce: Marcin Jojko, Łukasz Zadrzyński
Interiér: Magdalena Radałowicz - Zadrzyńska
Adresa: village near, Varšava, Polsko
Projekt: 2004 - 2005 Realizace: 2005 - 2009
Užitná plocha: 567 m² Plocha pozemku: 2500 m²
Obestavěný prostor: 1719 m³


Místo — Dům se nachází v malé vesnici poblíž Varšavy, v jeho okolí převládají běžné “polské krychle” ze šedesátých let a staré dřevěné stodoly.

Koncept — Hlavní prioritou investora bylo, aby se ve svém budoucím domě mohl cítit maximálně bezpečně – což předurčilo jak vzhled domu tak jeho fungování.
Dům má tvar hranolu, přičemž části vnějších zdí jsou pohyblivé. Když se dům otevře do zahrady, boční stěny na východě a západě se posunou směrem k vnější ohradní zdi (plotu), a vytvoří tak nádvoří. Po průchodu branou musí návštěvník vyčkat v této bezpečné zóně než je vpuštěn do domu. Zároveň nehrozí nebezpečí toho, že by děti, hrající si na zahradě, nekontrolovaně vyběhly na ulici.

Pohyblivé prvky zasahující do situace — Novátorství této myšlenky spočívá v zasahování pohyblivých zdí do situace – dispozice pozemku. V důsledku jejich pozice totiž vzniká dvojí situace: pokud je dům uzavřen (například v noci), je bezpečná zóna limitována vnějšími zdmi domu; během dne se však díky jejich otevření rozšíří do zahrady, jež dům obklopuje.

Nový typ bydlení — Posuvné zdi nejsou závislé na formě stavby. Díky tomu může být tento patent využit jak u domů moderních tak tradičních, jedno i vícepodlažních, uzavřených různými typy střechy.
Z tohoto univerzálního řešení, s nímž jsme přišli, vzešel nový typ stavby, u níž není nejdůležitější forma, ale způsob užívání domu. Označení “bezpečný dům” nyní nabývá nový význam.

Od mechanického... — Dosažení této myšlenky si vyžádalo užití technicky komplexního řešení. Nejzásadnějšími se staly posuvné zdi (obě vysoké 2,2 m, dlouhé 22 a 15 m), jež umožňují zasahování do dispozice pozemku a předurčují bezpečnou plochu parcely.
Nejsou však jedinými pohyblivými prvky stavby. Kromě nich jsou zde velké “okenice” (všechny vysoké 2,8 m; a široké až do délky 3,5 m; otvíravé do 180 stupňů) a “padací most” vedoucí na střešní terasu nad krytým bazénem.
Jižní fasáda se zavírá obrovskými roletovými (stahovacími) vraty o rozměrech 14 x 6 m, která byla vyrobena v továrně, jež obvykle pracuje pro loděnice a letecké společnosti. Vyrobena jsou z bílého anodizovaného hliníku – a mohou fungovat také jako filmové projekční plátno.
Veškeré pohyblivé části jsou upevněny s pomocí vestavěných elektromotorů, jež zaručují bezpečné ovládání.
Celá budova je betonovým monolitem; zatímco pohyblivé části jsou – z důvodu značných rozměrů – řešeny jako lehčené ocelové příhradové nosníky plněné minerální vlnou. Výsledkem je, že po uzavření je budova perfektně izolována.
Celý dům, stejně jako pohyblivé části, je obložen cementotřískovými deskami Cetris a voděodolnými olšovými překližkami. Upevněny jsou na ocelovou konstrukci a namořeny do barvy tmavého dřeva, které připomíná dřevo hojně užívané na okolních domech a stodolách – díky čemuž dům dobře zapadá do venkovské krajiny. 

... k organickému — Když se dům otevře, světlý a prostorný interiér se výrazně prolýná se zahradou. Široké prosklené plochy umístěné za posuvnými zdmi umožní domu načerpat během dne energii (v zimě) nebo zamezit prostupování horka dovnitř (v létě). V noci, když je dům uzavřen, napomáhá jeho silná vnější vrstva akumulovat získanou energii. Toto řešení společně s hybridním systémem vytápění (většina energie je získávána z obnovitelných zdrojů – tepelné čerpadlo a solární systémy doplněné plynovým topením) a mechanickou ventilací s recyklací tepla činí z domu inteligentní pasivní stavbu.
Každý den žije dům podobným způsobem: ráno se probudí a po setmění uzavře. Tento opakující se průběh připomíná procesy v přírodě – dům se tak podobá rostlině v jejím denním a nočním cyklu.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.02.14
Návštěvnost: 39260 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
schíza? rk 26.02.14 21:49
Cože? Tomáš Holub 27.02.14 08:05
Bezpečná architektura Vladimír Balda 27.02.14 08:51
forma - obsah - účel.. Miroslav Ričovský 27.02.14 10:55
fenomen? Róbert Mešťánek 27.02.14 16:06
dobrý úlet Milan 07.03.14 11:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.