Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Bítouchov

Autor: Martin Hilpert
Spolupráce: Antonín Puncman, Michael Svatoš
Adresa: Bítouchov, Semily, Česká republika
Projekt: 2010-11 Realizace: 2012-13
Užitná plocha: 302 m² Zastavěná plocha: 195 m²
Obestavěný prostor: 706 m³

foto: Ivan Bárta
Návrh rodinného domu vznikal v tvůrčím dialogu se stavebníkem. Pozemek se nachází v okrajové části menšího podhorského města v Pojizeří. Jasnými výhodami pozemku jsou jeho jižní orientace, rozlehlost a výhledy do údolní nivy s městem. Nevýhodami naopak je horší dostupnost ve výrazně svažitém terénu a ne zcela jednoduché základové poměry na jílech.

Během práce na architektonické studii vykrystalizovalo několik základních a vesměs obvyklých požadavků na řešení domu. Byl to požadavek na jednoduchou praktickou dispozici pro každodenní život rodiny na pomezí venkova a menšího města. Tzn. časté přesuny autem za městskými aktivitami doplňované aktivitami sportovními a činnostmi na zahrádce. Další premisou byl návrh trvanlivé stavby s nízkými provozními náklady z běžných materiálů.

Dokončená stavba obsahuje poměrně málo změn oproti projektu. Mezi nejvýraznější lze uvést rozsah terasy před obývacím pokojem, některé materiály a výrobky v interiéru a instalace menších okna v západním štítu.

Rodinný dům o jedné bytové jednotce.
Objekt je jednopodlažní s obytným podkrovím. Střecha je sedlová o sklonu 45°. Na hlavní hmotu domu na severu navazuje přístřešek pro automobily se skladem s plochou střechou a výškou shodnou s konstrukční výškou přízemí. Na jižní roh domu je připojena terasa tvaru L zastřešená plochou střechou o stejné výšce jako přístřešek pro automobil. V přízemí se nachází zádveří, šatna, chodba, koupelna, schodiště do podkroví, technická místnost, sauna, kuchyň a obývací pokoj s jídelním koutem. V podkroví se pak nacházejí dva dětské pokoje, ložnice rodičů, pracovna a chodba.
Dům je založen na rostlém terénu srovnaném do roviny. Základy jsou železobetonové pasy  o šířce 50 cm pod obvodovými stěnami a 30 cm pod vnitřními nosnými stěnami. Svislé nosné konstrukce jsou z vápenopískových cihel. Plášť je zateplen minerální vatou – systém Sendwix firmy KM Beta. Strop je monolitický železobetonový a přechází ve střechy terasy a přístřešku. Konstrukce střechy je klasická trámová sedlová se dvěma rizolety. Zateplení střechy je také minerální vatou mezi krokvemi a v podhledu. Krytina a materiál všech klempířských výrobků je Al plech se stojatou drážkou. Komín od krbu je třísložkový nerez s protipožární větranou šachtou. Okna a vchodové dveře mají rámy dřevěné v barvě RAL, zasklené trojskly. Okna mají předokenní žaluzie. Fasáda je tenkovrstvá omítka s velmi světlešedou barvou. Terasa na jihu je zevnitř obložena palubkami. Vnitřní povrchy stěn jsou z bílé štukové omítky. V mokrých prostorech je na podlahách a na stěnách do výše 210 cm keramická dlažba. Podlahy jsou v pobytových místnostech z dřevěných třívrstvých desek.
Vytápění je zajišťováno tepelným čerpadlem vzduch - voda. Zdrojem vody je vlastní vrtaná studna a kanalizace je napojena na veřejný řad. Ke splachování záchodů se využívá také dešťová vody z podzemního zásobníku. Schodiště je z dubových desek vetknutých do obvodových stěn pomocí ocelových kotev.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.01.14
Návštěvnost: 56577 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Pěkné, čisté, praktické... Lumír Gazda 23.01.14 13:17
Chutný rizolet petrib 28.01.14 16:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.