Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Záběhlice

Autor: Lábus AA | Vít Krušina, Ladislav Lábus
Adresa: Před Skalkami II, Záběhlice, Praha, Česká republika | mapa
Projekt: 6.2007 - 9.2008 Realizace: 5.2009 - 7.2010
Užitná plocha: 204 m² Zastavěná plocha: 148 m²
Plocha pozemku: 605 m² Obestavěný prostor: 920 m³

foto: Tomáš Balej
Při navrhování rodinného domu do nesourodého prostředí okolní zástavby jsme hledali řešení, které by zhodnotilo umístění stavby na relativně prudkém svahu a zároveň vstoupilo do stávajícího stavitelského prostředí lokality soudobým názorem, ale nearogantním způsobem, použitím spíše krajinářského pojetí úlohy. Sousední domy mají poměrně malé měřítko, z dnešního pohledu spíše rodinných domků než domů. Navrhovaná novostavba i v tomto drobném prostředí nedominuje svému okolí, ale záměrně se v krajině spíše utápí a rozpouští - zapuštěním do terénu a rozčleněním na více menších objemů, dále záměrně výrazně dělených na spodní podlaží a nástavby.
Obdobně jako u sousedního objektu využíváme svažitosti terénu, při jednostranné orientaci místností a terasovitém uspořádání domu, k maximálnímu propojení obytných prostorů v obou úrovních se zahradou. Díky relativně prudkému svahu schováváme spodní podlaží rodinného domu i doplňkové stavby ze severní strany do terénu. Navazujeme na stávající terénní prvky a snažíme se připodobnit spodní podlaží domu s ložnicemi kamenným opěrným zdem v sousední zahradě, takže objem spodní části stavby působí spíše jako terénní úprava pozemku. Na tuto plošinu, co nejvíce propojenou s okolní zahradou, stavíme jednopodlažní pobytovou a vstupní část domu, bohatě prosklenou k výhledům do záběhlického údolí a zakrytou na jižní straně výrazně vykonzolovanou střešní deskou. Užití přírodních materiálů, přírodní štukové omítky a kamenné přizdívky suterénu, spolu s využitím popínavých rostlin začlení dům přirozeným způsobem do zahrady.
Vstupní dvorek je chápán jako venkovní místnost - předsazené atrium domu, vymezené ze třech stran stejně vysokými zdmi - severní fasádou vlastního domu „spojenou“ nadpražím s východní fasádou dílny a plotem, na které jsou osazeny jasně odlišená střešní deska domu i ocelová konstrukce přístřešku na parkování, pojatého jako ocelová pergola.
Ladislav Lábus AA-Architektonický ateliér
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 04.11.13
Návštěvnost: 45730 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.