Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Medlánky 01

Autor: knesl kynčl architekti | Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Hana Horáková, Sylvie Zechmeisterová
Spolupráce: Filip Balcar (stavební část); Pavel Hladík, Hladík a Chalivopulos, s.r.o. (statika); Jitka Špondrová (požárně-bezpečnostní řešení); Dušan Variš (zdravotní tech- nika, vytápění); Pavel Dočekal, KOMP, s.r.o. (elektroinstalace); Michal Obrtel (rozpočet)
Dodavatel: ORAK - stavební společnost s.r.o.
Adresa: Medlánky, Brno, Česká republika | mapa
Projekt: 2008-10 Realizace: 2009-11
Užitná plocha: 234 m² Zastavěná plocha: 194 m²
Plocha pozemku: 778 m² Obestavěný prostor: 1080 m³

Jednogenerační rodinný dům navržený v duchu skandinávské poetiky poskytuje velkorysý životní prostor soustředěný kolem vnitřního atria, velmi intimního a přesto otevřeného.

Urbanistické řešení
Mírně svažitá parcela s východní orientací se nachází na okraji bývalé zahrádkářské oblasti nad zámeckým parkem v lokalitě "Čtvrtky" v brněnských Medlánkách. Jedná se o koncovou parcelu, která je na jižní straně otevřena do polí, na východě je lemována místní komunikací, na severní a západní straně sousedí s pozemky samostatně stojících rodinných domů. Dům je situován ve spodní části pozemku u příjezdové komunikace, se vstupem a vjezdem od východu. V horní části parcely je umístěn venkovní bazén.

Architektonické řešení
Tvar domu a vnitřní uspořádaní jsou do značné míry ovlivněny charakterem pozemku a místem samotným. Rodinný dům založený na pravoúhlém půdoryse (13,5 x 19,5 m) využívá přirozený sklon terénu - směrem do ulice je navržen jako dvoupodlažní, do zahrady jednopodlažní. Jednotlivé místnosti jsou výškově odstupňovány a vytvářejí jakýsi prostorový "raumplan", kde jednotlivá podlaží se navzájem prolínají a prostory na sebe navazují. Tento princip se odráží i ve tvaru střechy - zčásti ploché, zčásti mírně sklonité. Vnitřní prostor je organizován kolem částečně krytého atria, které je na jižní straně vizuálně otevřeno do krajiny, vymezeno pouze linií hrubě opracovaných akátových kůlů vsazených do rámce obvodového zdiva.
Dům je dispozičně řešen jako 5 + kk s komfortním zázemím. Vstupní podlaží obsahuje garáž, technickou místnost a skladové prostory v úrovni ulice, nad nimi jsou umístěny soukromé místnosti - ložnice se šatnou, dětské pokoje a nezbytné hygienické zázemí. V prostřední úrovni, směrem do zahrady, se nachází společenské podlaží, které zahrnuje tradiční obytný prostor s kuchyní a jídelnou doplněný malou pracovnou a saunou. Hlavní obytný prostor je propojen s atriem, které je zčásti tvořeno krytou pobytovou terasou, zčásti zatravněno. Atrium je propojeno se zahradou a je zde rovněž samostatně přístupný malý sklad.

Konstrukční a materiálové řešení
Objekt je založen na betonových základových pasech v kombinaci s betonovou deskou. Svislé nosné konstrukce jsou zděné z keramických tvárnic (tl. 300 mm), obvodové zdivo je doplněno kontaktním zateplovacím fasádním systémem. Vnitřní nenosné příčky jsou navrženy z keramických příčkovek. Překlady nad dveřními a okenními otvory jsou keramické, v případě většího rozpětí železobetonové. Vodorovné nosné konstrukce stropů jsou železobetonové, střechy jsou provedeny jako jednoplášťové nevětrané, s klasickým pořadím vrstev a svrchní vrstvou z oblázků. Okna a vstupní dveře jsou dřevěné, z europrofilů, z vnější strany opláštěné hliníkem v barvě antracit. Vnitřní dveře jsou dřevěné dýhované. Fasáda domu je tvořena minerální omítkou, převážně bílou, pouze vstupní část je probarvena šedým pigmentem. Zpevněné plochy před domem jsou provedeny z pojížděné betonové dlažby v přírodním šedém odstínu.
Projekt
Fotograf
Tomáš Rasl
Stavba
Generální dodavatel
ORAK - stavební společnost s.r.o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.10.15
Návštěvnost: 45314 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Příjemný interiér Klára Lukešová 17.10.13 10:42
nevyvážená barevnost Dalibor Černý 19.10.13 23:43
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.