Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidence velvyslance ČR v Budapešti

Autor: SIAL architekti a inženýři spol. s r.o. | Jiří Buček
Spoluautor (interiér): Ivan Kroupa Architekti
Adresa: Zsolna utca 4/a, Budapešť, Maďarsko | mapa
Realizace: 11/1999-8/2000 Soutěž: 1995

Po rozdělení federace došlo k poměrně bujné stavební činnosti spojené se vznikem nových velvyslanectví a zastupitelství České republiky. Podobně tomu bylo i v Budapešti. Jak bývá zvykem, vypsalo ministerstvo zahraničí v roce 1995 architektonickou soutěž, ve které zvítězil návrh libereckého SIALu. Různými průtahy došlo ke zpoždění realizace, která byla ukončena až v roce 2000.
Rezidence se nachází ve vilové čtvrti v Budě, v blízkosti rezidencí velvyslanců Kanady a Řecka. Zajímavé výškové poměry parcely evokují prožitky obdobné u vily Rotondy. Dlouhá stoupající přístupová cesta ústí v proskleném atriu rezidence. Naštěstí nebyl architekt Buček ovlivněn Palladiem ve smyslu symetrickém, nýbrž pod tíhou vývoje moderní architektury zvolil progresivní asymetrickou kompozici domu, což je správné. Chceme-li vysledovat architektonické vlivy při koncipování projektu, musíme se vrátit do meziválečného období naší architektury. Rovněž vlivy švýcarského neomodernismu a možná japonských příkladů sehrály při formování domu roli.
Obdivuhodná asymetrická hmota podpořená volbou materiálů a konstrukčními finesami si velmi dobře rozumí s pozemkem, který je bohužel poněkud menší než by bylo pro tento dům žádoucí. Absence vzrostlé zeleně poněkud degraduje celkový dojem při vnímání rezidence.
Funkčně je dům rozdělen do dvou částí, a to části společenské a soukromé. Společenská část vyplňuje společně s pokojem hosta přízemí domu, soukromá část domu vyplňuje dřevěnou letící kládu, která je plynule spojena s horními terasami pozemku. Velká míra transpa- rence domu působí po 11. září až mrazivě, rovněž pro vnitřní život v domě budou některé exhibicionisticky laděné prostory nedobré. Interiér rezidence nenavrhl nikdo jiný než Ivan Kroupa. Oblíbený a zajímavý motiv volných stěn variabilně dělících vnitřních prostor přispívá k obyvatelnosti domu. Mobiliář a prostorové řešení nezůstává pozadu.
Stavbou rezidence našeho velvyslance v Budapešti jsme prokázali kvalitní fundament české architektury a je velmi dobré, že se to podařilo právě u stavby tohoto typologického druhu. Domu z liberecké dílny lze vytknout snad až přehnané potlačení provozních požadavků na úkor intimity interiérů. Každopádně prostorová kompozice domu a úžasný cedrový obklad v kontrastu s prosklenými a betonovými stěnami přihřál české architektuře alespoň na pár chvil polívčičku na světové scéně.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 21.07.16
Návštěvnost: 63894 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.