Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dvojdům na břehu Balatonu

Autor: Tóth Project Architecture Office
Interiér: István Bényei
Adresa: Szabadság liget, Balatonboglár, Maďarsko | mapa
Realizace: 2012 Užitná plocha: 335 m²
Plocha pozemku: 1400 m²

Dům stojí na krásném pozemku při jižním běhu jezera Balaton. Jedná se letní dům s dvěma oddělenými byty. Větší byt čítá dvě podlaží, menší byt se nachází ve druhém poschodí.
Místnosti jsou díky možnostem pozemku orientovány k jezeru a hmota budovy uzavírá uliční frontu.
Funkční systém budovy stejně tak její struktura jsou definovány dvěma objemy, komunikačním blokem mezi nimi a rozlehlými terasami. Krásný výhled si žádal navrhnout střešní terasy. Ty se při navrhování zvětšovaly a nakonec se staly jedním z nejzajímavějších míst obydlí. Přítomnost břehu jezera a efekt výšky přináší dechberoucí pocit plynutí nad vodní hladinou. Většina ploché střechy je zelená.
Venkovní fasády charakterizují převážně bílá omítka, skládaná fasáda, kamenný obklad a pestrý rytmus oken a dveří. Požadavkem investora bylo postavit dům z odolných materiálů, které odolají vlhkému klimatu bez nutnosti údržby.
Chtěli jsmě vytvořit úmírněný styl se vztahem k prostředí s důrazem na kvalitu a komfort. Například šedavě zelené kamenné kvádry v barvě bouřícího jezera opticky propojují vnitřní prostor s okolím.
Interiér následuje moderní vzhled exteriéru. Použité přírodní materiály ladí s akrylovou podlahou, velkými prosklenými plochami, ale i s nerozovým materiálem ve vysokém lesku.
Exteriér je řešen v kombinaci lomového kamene a bílých oblázků. Venkovní dekorace a vestavěný zahradní nábytek je vyroben z mrazuvzdorného pohledového betonu. Přízemní terasy jsou přímo spojené se zelenou plochou, která přechází až k břehu jezera.  Zadní část domu se nachází závětrná část zahrady s charakterem atria.
Tento letní dům se svými parametry blíží pasivnímu domu, a tak je jeho provoz i přes velkou rozlohu stále ekonomický. Na domě byla použita silná vrstva tepelné izolace, větraná fasáda, dveře a okna s trojsklem a venkovní rolety. K úspoře energie dále slouží intenzivní zelená střecha a solární panely. Zemní tepelné čerpadlo spolu se záložním plynovým boilerem slouží k přípravě teplé vody a ohřívají venkovní jacuzzi. V domě je dále nainstalována vzduchotechnika s rekuperací a záložní zdroj. Vybavení domu je řízeno počítačem.
Na konečnou formu budovy měl vliv dobrý vkus investora, kvalita provedení a v neposlední řadě malebnost místa.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 01.10.13
Návštěvnost: 39898 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.