Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Domy Lange a Esters
Haus Lange und Haus Esters

Autor: Ludwig Mies van der Rohe
Adresa: Wilhelmshofallee 91-97, Krefeld, Německo | mapa
Web: www.kunstmuseenkrefeld.de
Realizace: 1928-30

foto: Karolína Kripnerová, 2013
S Krefeldem spojoval Miese van der Rohe intenzivní vztah. Roku 1927 dostal zakázku na stavbu rodinného domu Hermanna Langeho (1874 - 1942), textilního fabrikanta a nadšeného sběratele moderního umění. Tento projekt byl prvním z řady následujících realizací a návrhů, které Mies pro Krefeld až do roku 1938 tvořil. Dále navrhl ještě sousedící dům Esters a mezi léty 1930 a 1931 tovární budovu firmy Verseidag. Realizace návrhu na budovu centrály téže firmy (1937-38) se kvůli válečné situaci neuskutečnila, nezrealizovány zůstaly také návrh Golfového klubu v části města Traar (1930) a návrh rodinného domu (1935), o který Miese požádal syn Hermanna Lange, Ulrich. Jestli rodinný dům Heusgen na Hülser Berg také lze připisovat k Miesovým krefeldským realizacím, nebylo dosud jednoznačně doloženo.
Domy Lange a Esters jsou nízké stavby, které tvoří navzájem propojené kvádry s dominantními okny. Nosná konstrukce - poměrně náročná a vyhotovená z oceli, umožňuje volnost rozmístění cihelných zdí a teras, u kterých byla hlavním aspektem kompoziční harmonie. Velkoformátová okna a terasy, které se nachází na jižní straně budovy, zdůrazňují kontinuální dialog mezi vnitřním a vnějším prostředím; mezi domem a zahradou, jejíž poloha a návrh zeleně pochází z Miesova pera.
Podobně i vnitřní vybavení domu je připisováno Miesovi. Pracoval na něm se svou tehdejší partnerkou, interiérovou architektkou a designerkou Lilly Reich (1885 - 1947). Roku 1927 společně zrealizovali zakázku krefeldského spolku německých tkalců hedvábí (Verein deutscher Seidenwebereien), - vnitřní vybavení kavárny Samt und Seide na berlínském veletrhu Die Mode der Dame. Pro domy Lange a Esters navrhli lampy a vypínače, stoly a židle, vitríny, vestavné skříně a podobné předměty denního užití. Jejich obsáhlý návrh mobiliáře však rodiny převzaly jen částečně.
Myšlenku cihelného domu formuloval Mies již na přelomu let 1923 a 1924. Na rozdíl od tehdejšího vizionářského návrhu, který se celý skládal jen z volně stojících zdí, zaujímá návrh domů Lange a Esters spíše pozici prostředníka mezi tradicí a modernou. Volné plynutí prostorů lze tušit zejména v domě Esters, ale přesto zůstalo u konstrukce vkládaných objemů s uzavřenými místnostmi, tedy u prostorového řešení, které autor přizpůsobil požadavkům stavebníků.
Paralelně s návrhem krefeldských rodinných domů realizoval Mies na přelomu let 1928 a 1929 také dnes již legendární německý pavilon pro světovou výstavu v Barceloně. Ten se stal vzorovým příkladem použití volného půdorysu, a jehož zdi z onyxu, mramoru a skla demonstrují hru materiálů v ideální podobě.
Od roku 1955 slouží dům Lange a od roku 1981 také dům Esters jako výstavní prostor pro moderní umění světové úrovně. Mies koncipoval oba domy jako „dům – muzeum“ pro soukromé sběratele, byla to pro něj architektonická výzva, která ho zajímala. Architektura pro veletrhy, domy jako prezentace umění a v neposlední řadě samotná koncepce muzeí (například Neue Nationalgalerie v Berlíně) tvoří stabilní složku tvorby Miese van der Rohe. Koncepce výstav umělců v krefeldských domech jsou tvořeny s ohledem na výjimečnou architekturu, na kterou různými způsoby reagují: sdružení Haus-Rucker-Co tak překlenulo dům Lange v rámci jejich výstavy Cover roku 1971 přetlakovou halou, John Baldessari proměnil roku 2009 dům Lange v hermeticky uzavřenou cihelnou kostku, která obrátila architektonický koncept domu - propojení hmot - v opak.
Zdroj: Karolína Kripnerová
Vložil: Petr Šmídek, 07.08.13
Návštěvnost: 21842 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.