Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v CHKO

Autor: VLADIMÍR BALDA architekt | Vladimír Balda
Adresa: Oldřichov v Hájích, Česká republika | mapa
Realizace: 9.2008 - 4.2010 Užitná plocha: 147 m²

Petr Šmídek, 2013
Pozemek s novostavbou rodinného domu je situovaný v zóně CHKO Jizerské hory. Ačkoliv pozemek není přímo součástí chráněného území, bylo nutné při návrhu domu dodržet velkou část z regulativ vztahujících na stavby budované přímo v hranicích chráněné oblasti. Stavebníci si již při koupi pozemku uvědomovali, že regulace bude poměrně detailně určovat vzhled novostavby a bude nutno ji dodržet. Současně požadovali dům energeticky velmi úsporný i za cenu určitých omezení projevující se ve vzhledu domu. Regulace definované správou chráněné krajinné oblasti a dodržení zásad pro stavbu energeticky úsporného domu, tak výrazně předurčily výsledný vzhled domu.
Pozemek určený pro stavbu rodinného domu je součástí většího, dosud nezastavěného území, o velikosti cca 3 ha. Před začátkem práce na návrhu vlastního domu bylo nutné zpracovat zastavovací plán pro celé území. Plán určil počet domů v území, jejich umístění na pozemku a orientaci ke světovým stranám. Při jednání s odpovědnými pracovníky CHKO se překvapivě jako hlavní problém ukázalo orientace domu na pozemku. Regulativa připouštěla pouze dvě možná natočení domu, rovnoběžně s přilehlou komunikací nebo s vrstevnicemi. Ani jedna z obou možností natočení však nebyla vhodná z hlediska zásad orientace energeticky úsporných domů. Po dohodě se zástupci CHKO byly zásady umísťování domů v dané lokalitě rozšířeny o možnost natočení domu delší fasádou k jihu. Zásahy do architektonického vzhledu domu byly ze strany správy CHKO již jen dílčí a návrh drobně korigovaly.
Rodinný dům na půdorysu obdélníka 14 x 7m je zastřešen sedlovou střechou s výrazným "negativním" vikýřem. Z půdorysu obdélníka vystupuje pouze přístavba zádveří se vstupem zastřešená pultovou střechou. Obytné místnosti situované u jižní fasády jsou v přízemí osvětlené okny bez parapetu a v podkroví průběžným oknem přes celou délku domu.
Dům je navržen jako dřevostavba s vnitřní zděnou stěnou z vápenopískových cihel, mající kromě statické funkce i funkci akumulační. Pro umístění požadované tloušťky izolace v obvodových stěnách byla navržena dvojitá dřevěná konstrukce ze svislých fošen. Vnitřní řada fošen plní funkci nosné konstrukce stavby a při vnějším povrchu stěny vynáší svislé fošny vodorovný obklad fasády z modřínových profilů. Prostor mezi vnější a vnitřní řadou fošen umožnil vyplnění izolací z minerální vaty v tloušťce 45 cm. Na vnitřní stranu dřevěné konstrukce jsou v celé ploše obvodových stěn a střechy připevněny dřevoštěpkové desky (OSB) plnící ve stavbě dvojí funkci, konstrukční a parobrzdnou (difuzně otevřená konstrukce). Pro obklad fasády byly použity vodorovně kladená prkna z modřínu bez jakékoliv povrchové úpravy. Na střechu a stěny zádveří je položena krytina z falcovaného hlinkového plechu stejné barvy jako vnější rámy dřevohliníkových oken. Na stěny v přízemí domu je nanešena hliněná omítka v tloušťce několika centimetrů. Zbývající stěny a stropy v patře jsou obloženy sádrokartonem.
Vytápění domu je realizováno jako teplovzdušné s rekuperací vzduchu a pětice solárních panelů podporuje ohřev vody pro běžnou užitkovou spotřebu a částečně i pro vytápění.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 11.08.13
Návštěvnost: 47675 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.