Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila na Višňovce

Autor: Jana Zlámalová
Spolupráce: Jan Kolář
Adresa: Radotín, Praha, Česká republika
Realizace: 2008-11

Koncept - Prvotním impulsem v úvahách nad konceptem domu byla poloha pozemku. Díky svému umístění na jižním svahu nad rozlehlým údolím nabízí působivé výhledy. S ohledem na fakt, že jsou pod ním ještě další tři řady pozemků určených k zastavění rodinnými domy, bylo zřejmé, že do budoucna zůstanou otevřené výhledy zejména v patře.
Následovala úvaha o životě rodiny v domě, v němž mají mikrosvěty dětských pokojů stejnou váhu jako společný obytný prostor.
Tak vznikl koncept trojčat, řady tří objemů zasazených do svahu, položených na komunikační ose, opřených o hmotu černé stěny. Trojčata hledí do kraje okny dětských pokojů. Vznášejí se nad obytným prostorem, který je prosklenou plochou propojený se zahradou. Vysunutí části černé stěny vytváří v přízemí polouzavřený prostor s krbem, který nabízí intimitu v jinak otevřené ploše. Severní strana trojčat je určena pro zázemí chodu rodiny - kuchyni, koupelny, pracovny a ložnice rodičů.

Dispozice - Dům je uspořádán do třech podlaží.
Garáž, strojovna se skladem a WC jsou zapuštěny do terénu za gabionovou stěnu, kterou časem poroste zeleň. Střechu garáže tvoří trávník.
Do hlavního podlaží se lze dostat schodištěm či bezbarierovou rampou. Je zde obývací pokoj s kuchyní a s jídelnou, pracovna a místnost domácích prací s východem do zahrady.
V patře jsou umístěny ložnice, koupelna a pokoj pro hosty.
Komunikační osa domu je prosvětlena vysokým oknem nad vstupem a z druhé strany střešním oknem nad schodištěm do patra. Denní světlo proniká přes matné prosklení ze schodiště do obývacího pokoje.
Dispozice se propisuje do zahrady. Obytný prostor lemuje travnatá plocha, k zázemí na severu přiléhá hospodářská část zahrady, rampu lemuje záhon bohatě osázený rozmanitými rostlinami.

Technické řešení - Stěny domu jsou zděné, omítnuté. Upravený terén (rampy, opěrné zdi stěna garáže) je ztvárněn lomovým kamenem. Na svislých plochách je kámen kladen do drátěných košů, gabionů. Na vodorovných plochách je položen se zatravněnými spárami.
Materiálově je dům řešen s důrazem na jednoduchost, logiku a čistotu tvarů. Kde není potřeba otevírat okno, je zasklení bezrámové. Kde je požadavek omyvatelných ploch, jsou bílé bezesparé stěrky.
Dům je vytápěn kombinací teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla a tepelného čerpadla se zemním vrtem.
Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.07.13
Návštěvnost: 42365 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
světla peetr 31.07.13 10:36
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.