Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila v Šestajovicích

Autor: VYŠEHRAD atelier | Martin Šafránek, Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík, Pavel Marek
Adresa: Šestajovice, Česká republika
Projekt: 2009 Realizace: 2010-11
Užitná plocha: 346 m² Zastavěná plocha: 320 m²
Plocha pozemku: 1136 m² Obestavěný prostor: 1605 m³

Rodinný dům je na pozemku situován v poměrně netradiční poloze, která je dána místními souvislostmi a snahou o maximalizaci volné, nezastavěné, kvalitně osluněné plochy zahrady. Mírně svažitá parcela určená k zastavění je vklíněna do křižovatky přilehlých místních komunikací. Vlastní rodinný dům půdorysného tvaru písmene L je umístěn až k severozápadnímu nároží pozemku k hraně této křížovatky. Takto umístěný dům svým tvarem a polohou maximalizuje volnou plochu zahrady a zároveň zahradě vytváří "záda". Směrem do ulice působí dům formou stěny - svou hmotou vytváří a definuje uliční prostor. Volně navazuje na stěny na protilehlé straně komunikace.

Provozně je dům členěn na společenskou obytnou část situovanou v přízemí dvoupodlažní části domu a soukromou ložnicovou část, jejíž jednotlivé místnosti jsou rozmístěny ve druhém podlaží. Dům je nepodsklepen. Přízemí dvoupodlažní části domu má zvýšenou světlou výšku a působí tak okázalejším dojmem oproti ostatním prostorům domu.

Jednotlivé obytné místnosti domu se otevírají směrem do zahrady, tedy směrem jihovýchodním a jižním. Naopak vstup, a místnosti zázemí ( koupelna, zádveří, šatny…atd) jsou orientovány do pohledově méně exponovaných partií. V parteru domu jsou navrženy masivně prosklené části fasády, které prosvětlují vstupní halu, kuchyň, jídelnu a obývací pokoj s pracovnou. V prosklené stěně jsou umístěny série posuvných dveří, které přímo propojují jednotlivé místnosti s krytou terasou, venkovním bazénem a zahradou. Posuvné dveře a stěny oddělují v interiéru i jednotlivé místnosti navzájem. Dispozice přízemí je propojena s druhým podlažím přímým jednoramenným schodištěm. Ve druhém podlaží, které plní funkci soukromou, jsou umístěny ložnice se zázemím (šatny, koupelny). Místnosti ve druhém podlaží jsou prosvětleny nižšími pásovými okny. V západní části parcely je umístěna garáž, která je součástí domu a půdorysně přímo navazuje na vjezd na pozemek. Garáž umožňuje parkování třech osobních automobilů. V předprostoru garáže je možné příležitostné parkování dalších vozů. Z garáže jsou zároveň přístupny některé oddělené skladovací prostory.

Dům je navržen jako klasická zděná z vnějšku zateplená stavba dílem omítaná a dílem opláštěná skládanou fasádou v líci opatřenou dřevěným vertikálním obkladem. Přízemí domu je provedeno v omítce - směrem do ulice takto pojatá hmota evokuje zeď, jaká je známá z rostlé zástavby. Druhé nadzemní podlaží je odsazeno směrem do zahrady, aby celá plochostřechá stavba působila z uličního prostoru nižším dojmem. Hmota druhého nadzemního podlaží je obložena horizontálním dřevěným obkladem. V ostrém kontrastu k těmto plným plochám stojí masivní transparentní plochy v přízemí domu, jimiž je hmota domu směrem do zahrady výrazně odlehčena. Okenní rámy jsou hliníkové, antracitové barvy Výškově je stavba posazena zčásti pod úroveň stávajícího okolního terénu (severozápadní nároží) a z části vybíhá výrazně nad terén (jihovýchodní nároží. Toto je dáno mírnou svažitostí terénu a návazností na okolní komunikace. Stropní konstrukce jsou zrealizovány jako železobetonové monolitické. Vnitřní příčky jsou vyzděny z keramických tvarovek Porotherm. Střecha je plochá jednoplášťová opatřená asfaltovým hydroizolačním souvrstvím a zásypem z praného říčního kameniva (lokálně s extenzivní zelení). Na podlahách jsou použity polyuretanové probarvené stěrky. Konstrukce schodiště je navržena jako železobetonová deska obložená dřevěnými stupnicemi.

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.07.13
Návštěvnost: 43636 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.