Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům ve Vysoké nad Labem

Autor: OBRŠÁL ARCHITEKTI s.r.o. | Lukáš Obršál
Adresa: Západní svah, Vysoká nad Labem, Česká republika
Náklady: 3 300 000 CZK Projekt: 2011
Realizace: 2012 Užitná plocha: 120 m²
Zastavěná plocha: 83 m²

Rodinný dům se nachází v severozápadní části obce Vysoká nad Labem a je součástí enklávy nově vznikajících domů různorodého charakteru bez jakékoliv regulace. Stavba je na pozemku umístěna tak, aby vnitřní prostory domu opticky navazovaly na prostornou zahradu svažující se západním směrem. Objekt je navržen jako dvojpodlažní se stejnou plochou obou podlaží a přiřazeným zádveřím. Stavba je řešena jako monoblok s doplněním o vstupní prostory. Vjezd a vstup jsou realizovány z jižní komunikace, což umožňuje maximalizovat plochu pobytové zahrady. Na západní straně domu je umístěna vnější pobytová terasa.

Přízemí je přístupné z vnějšího chodníku, který vede podél volných parkovacích stání. Prosklené zádveří s úložným prostorem pokračuje otevřenou halou, která umožňuje vstup na toaletu s technickým zázemím, do obývacího prostoru s kuchyňským koutem, pracovny a v neposlední řadě po schodišti vzhůru do ložnicového patra. Přízemní toaleta je osazena umyvadlem se zrcadlem, wc mísou, sprchovým koutem, pračkou pod schodišťovým ramenem a technickými zařízeními pod schodišťovou podestou. Osvětlení a větrání je zabezpečeno severním oknem se zvýšeným parapetem. Obytný prostor se skládá z kuchyňského koutu se severním výhledovým oknem, jídelní části a prostorem pro denní pobyt s krbem. Tyto jednotlivé provozy tvoří jeden souvislý prostor, který je osvětlen ze třech světových stran. Pracovna je orientována směrem ke vstupu na pozemek s jižním osluněním.

Ze vstupní haly je možné vystoupat po dvouramenném schodišti do ložnicové haly. Na tento prostor navazují dva dětské pokoje, nárožní ložnice a severní koupelna. Osvětlení schodiště je provedeno severním podestovým oknem s výhledem na siluetu hor. Koupelna obsahuje umyvadlo se zrcadlem, wc mísu a vanu zabudovanou na šířku místnosti s vysoko umístěným horizontálním oknem. Severní pokoj je osluněn západním francouzským oknem s doplněním o severní okno s výhledem. Rohová ložnice nabízí výhledy na obě slunné strany. Jižní pokoj je osluněn výhradně jižními francouzskými okny.

Severní fasáda je pojata čistě účelově pro rozptýlené osvětlení interiéru a výhled na siluetu Krkonoš. Západní fasáda je naopak otevřena bohatým prosklením do zahrady. Jižní fasáda je otevřena solárním ziskům a snížení intimity je kompenzováno odstupem fasády od přilehlé komunikace a slunolamy. Východní fasáda je téměř celá uzavřená a kompozici tvoří pouze okno z horní haly a hmota zádveří. Použitá hmotová kompozice umožňuje otevřít pobytové místnosti jihozápadnímu slunci a severovýchodní fasády použít pouze pro difusní osvětlení pomocných prostor anebo pro výhledy.

Konstrukčně se jedná o stěnový systém z cihelných bloků s železobetonovými prefabrikovanými vodorovnými konstrukcemi, které jsou vně doplněny souvrstvími plochých střech. Založení objektu je železobetonové pásové. Fasáda je opatřena kontaktním zateplovacím systémem, výplně otvorů jsou osazeny ve tmavě šedých plastových rámech s doplněním o protisluneční ochranu ve formě žárovězinkovaných posuvných roštů s dřevěnými lamelami. Omítka je v hloubce probarvená, obklad zádveří je dřevěný. Vnější konstrukce jsou převážně betonové skládané.
Projekt
Fotograf
Robert Žákovič
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 10.04.13
Návštěvnost: 52134 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pěkné almi 11.04.13 07:40
Cena Václav David 11.04.13 12:40
tvar mIkI_n 12.04.13 09:09
. . .pár postřehů. . . S. Kuchovský 12.04.13 17:39
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.