Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vnitřní dům & Vnější dům

Autor: Takeshi Hosaka
Konstrukce: Nobuo Sakane
Adresa: Tokio, Japonsko
Realizace: 2009 Zastavěná plocha: 37 m²
Plocha pozemku: 96 m²

Objekt se skládá z vnitřního a vnějšího domu. Zároveň se jedná o projekt hledající nový vztah mezi vnitřkem a vnějškem. Poněvadž dům leží na nepravidelném pozemku, mají také půdorysy místností v obou kostkách “vnitřního domu“ a “vnějšího domu“ nepravidelné tvary. Dřevěná okna v obou kostkách směřují do všech stran, čímž umožňují vnikání a promíchání světla a větrů z vnějších i vnitřních oken domu. V případě otevřených vstupních dřevěných dveří lze vidět skrz celý dům ze severní do jižní zahrady. Ostatní dřevěná okna jsou koncipována tak, aby se výhledy z nich zjevovaly nenadále. “Vnitřní dům“ představují místnosti, kde může žít čtyřčlenná rodina v pohodlí s přívodem vody, elektrickými spotřebiči a podobně. Objekt se skládá ze vstupní části, obývacího pokoje, jídelny, televize, klimatizace, kuchyně, ložnice, dětského pokoje, koupelny apod. “Vnější dům“ bere v úvahu aktivity, které byste chtěli provozovat mimo domov. V tomto případě byly za klíčové považovány práce s dřevem, pěstování rostlin, údržba kol, houpací sítě, opalování, zahrádkářství, vodní hrátky, pozorování oblohy, lezení, zdřímnutí, četba knížek a další.
Otvory ve fasádách mezi vnitřním a vnějším domem lze rozevírat v různých výškách a rozměrech. Při návrhu bylo přihlíženo k tomu, abyste mohli vnímat větší vzdálenosti, než jsou ve skutečnosti a na poměrně malém pozemku mohla vzniknout pestrá řada míst.
Takeshi Hosaka se při navrhování domníval, že i na malém tokijském pozemku může vzniknout prostor pro mnoho každodenních aktivit. Objekt “vnitřního domu“ společně s “vnějším domem“ pracuje s přírodními prvky, dešťovou vodou, zeminou, pískem, zvířaty, hmyzem a ptáky. Všechny tyto prvky byly postupně vytlačeny z moderní architektury a měst. Projekt se zaobírá tím, co bylo původně vnímáno, že se odehrává mimo dům.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.04.13
Návštěvnost: 38266 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.