Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce domu v Silůvkách
aneb čtyři roky s míchačkou

Autor: Karel Spáčil
Adresa: Silůvky, Česká republika | mapa
Projekt: 2006 Realizace: 2006 - 2010
Užitná plocha: 225 m² Zastavěná plocha: 155 m²

Dům postavený v roce 1933 jsme koupili v dezolátním stavu, okouzleni jeho prostou elegancí a kvalitním řemeslným provedením, které bylo na první pohled patrné i pod nánosem špíny. V jeho původní dispozici jsme ihned odhalili jasný potenciál pro rekonstrukci a ideální pole pro realizaci smělých plánů architekta - kutila, jenž se nejlépe cítí v montérkách. Záměrem bylo osvědčené ponechání kvalitní původní podstaty, tedy prvků, které stále dobře plní svoji funkci nebo mají podstatný vliv na vzhled domu, jejich citlivé opravení a doplnění kontrastní soudobé přístavby a vestavby. Koncepci vzájemné koexistence starého a nového, kdy obě kvality jsou jasně definovány a odlišeny, přitom však ve výsledku tvoří harmonický celek, jsme si stanovili hned při první návštěvě ještě před koupí domu. Podstatné pro nás bylo zachování příjemné atmosféry, jistého „genia loci“ starého domu, který už něco prožil, který někdo konkrétní kdysi postavil a který nyní přebíráme a znovu oprašujeme pro nový život.

Finanční možnosti byly omezené, nicméně představy o výsledku neskromné, mottem rekonstrukce se tedy v průběhu prací stalo „co si architekt navaří, to si musí sám sníst“. Nutno podotknout, že občas byla polévka řádně hustá, chutnat naštěstí nepřestala po celou dobu stavby, ačkoliv jsme byli mnohými již zkušenými staviteli varováni, že „krize přijdou“. Nestalo se, byť bylo nutno obětovat téměř veškerý volný čas několika let. Vidina zadostiučinění v podobě posezení u vína na zahradní terase u dokončeného domu, zbudovaného vlastníma rukama, byla silným motorem.

Nová dispozice domu měla navázat na logiku původního řešení a bez dramatických zásahů rozšířit obytnou plochu. To umožnilo přistavění nové přízemní části ke dvorní fasádě domu, čímž se teracové schodiště do patra, ponechané v nezměněné podobě, dostalo do centra dispozice. To oceňují početní dětští návštěvníci, pro něž se tak celé přízemí „zokruhovalo“ a tvoří ideální prostor pro hru na honěnou. V místě původního průjezdu, příliš úzkého na jiné využití, zůstal zachován vstup do domu, ovšem průjezd samotný byl obětován pro vestavění „boxu“ zádveří, šatny, WC, komory a spíže. Zatímco ve staré části domu byla zachována a repasována kastlová okna, masívní deštěné zárubně, historická dlažba, přiznané režné zdivo, rozpraskané trámy v podkroví a byly zde instalovány adekvátní výrobky, například litinové radiátory nebo dubové parkety, vestavba v průjezdu a nová přístavba jídelny a kuchyně má soudobé tvarosloví a je definována principem „od podlahy až po strop“. Tyto dvě tváře dům odlišně deklaruje i do ulice a do dvora.

V podkroví došlo ke zvýšení úrovně podlahy nad vazné trámy, chodba pro přístup do pokojů vznikla zkrácením původního pokoje ve středu domu. Pokoje v podkroví jsou situovány tak, aby většina střešních oken směřovala pouze do dvora, nikoliv do ulice, kde by nevhodně konkurovala mohutnému vikýři. Výjimkou je pouze jedno okno nutné k prosvětlení pokoje na jižní, uliční straně. Ložnice v prostoru vikýře je otevřena až do střechy, původní stropní trámy zůstaly na místě.

Dvorní přízemní křídlo s technickou místností, prádelnou a dílnou má plochou zelenou střechu, jejíž rovina plynule navazuje na prostornou zahradu. Největší devizou domu se stal velký dvůr, dokonale skrytý pohledům sousedů, příjemně zastíněný, přitom dostatečně slunný.
Projekt
Fotograf
Martin Zeman
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 04.03.13
Návštěvnost: 65155 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Super komisar_wolf 06.03.13 19:41
dvoreček šárka 07.03.13 08:27
Správná volba Roman Fiala 07.03.13 08:42
architektura na Moravě Jan Brejcha 07.03.13 09:42
Chrochtám blahem... ;-) Jan Pavel 07.03.13 11:27
Gratuluji :-) hvězdice 07.03.13 21:09
krásné Katerina Rettová 12.03.13 08:43
No jo no Vendula 14.03.13 10:36
Dvoreček Karel Spáčil 15.03.13 00:28
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.