Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům ve Střelicích u Brna

Autor: Atelier25 | Jiří Bíza, Martin Kožnar
Spolupráce: Kateřina Margoldová, Anežka Martínková
Adresa: Malá stránka, Střelice, Česká republika | mapa
Projekt: 2010 Realizace: 2011-12

foto: Jaroslav Kučera
Střelice jsou obec v blízkosti Brna. Ačkoliv většina obyvatel jezdí za prací do Brna, město žije vlastním životem. Fungují zde obchody i služby, pracovní příležitosti i volnočasové vyžití. Centrum obce vyrostlo podél cest, je zde kostel na návsi, staré hospody i velká radnice. Ulice jsou tvořeny souvislou řadou domů, obvykle přízemních a patrových, s hřebenem rovnoběžným s ulicí. Obec leží  v údolí podél železniční trati a má vlastní nádraží. Na sever od Střelic se nachází areál s podzemními zásobníky pohonných hmot.

Ulice Malá stránka, na konci které se dům nachází, je slepou ulicí ve směru východ-západ. Na konci se rozšiřuje do malého prostranství. Ulice je tvořena souvislou řadou domů nalepených na sebe. Téměř všechny domy jsou přízemní. Ulice je udržovaná. Naproti řešenému domu je dvůr základní umělecké školy. Ulici Malá stránka ukončuje na severozápadě rozlehlý a opuštěný dvůr.

Před rekonstrukcí působil dům z ulice velmi solidně a udržovaně. Stejný pocit jsme zažívali ze strany uzavřené zahrady. Obyvatelé dům využívali jak pro bydlení, tak jako sídlo vlastní společnosti - firmy zajišťující aukce grafik a známek. Rozhodli se, že oddělí práci od domova a objekt budou využívat pouze pro bydlení. Za tímto účelem si před námi nechali vypracovat již dvě architektonické studie od známých kanceláří. Jen se s žádným z návrhů nedokázali zcela ztotožnit. Během této práce se rovněž upravoval stavební program a zadání. Proto byla ze začátku ve vzájemné spolupráci určitá opatrnost, kterou se nám postupně podařilo překonat.
Dům byl uvnitř předělen příčkami a zdmi na malé a tmavé prostory, špatně se v něm orientovalo. Obytné prostory otevřené na sever do zahrady byly tmavé a stísněné. Zahrada dostávala málo světla, protože jí stínil slepý štít ve střeše. Zahrada nebyla přístupná z obytných místností. Dům ale nabízel některá příjemná zákoutí. Rozhodli jsme se těchto momentů využít.
Půdu jsme nechali volnou a návrh situovali do jedné úrovně. Do zahrady jsme expandovali pouze přízemní hmotou pracovny a obývacího pokoje. Zápraží domu jsme využili a v uzlu obytného prostoru rozšířili. Vznikl tak venkovní obývací pokoj. Důležité pro nás bylo prosvětlení a zpřehlednění tmavého domu. Pracovali jsme s průhledy, a velkorysým otevřením obytných prostor. Vzrostlou zahradu jsme se snažili co nejvíce zachovat. Z místnosti pracovny jsou přímo před okny kmeny vzrostlých borovic. Důležitou roli v celém domě hraje mateiálová jednota bílé omítky a dubového dřeva.
Dispozici domu jsme rozdělili střední chodbou, která odděluje obytnou a klidovou část. Na západní straně domu je kuchyň, jídelna, obývací pokoj a pracovna, vše řešené jako jeden členěný prostor. Ve východní části obytné dispozice se nachází tři obytné pokoje. Na severní straně je umístěna rodinná koupelna, prádelna a pokoj dcery (rozšířené okno do zahrady). Na jižní straně je ložnice a pokoj syna. Ze středové chodby je přístupná malá koupelna. Stávající schodiště do sklepa a do patra jsme uzavřeli dveřmi. Podkroví zůstává volné. Výsledkem je prosvětlené bydlení prorostlé se zahradou.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 21.02.13
Návštěvnost: 69882 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Daniel John 22.02.13 15:01
pěkný Michal Fišer 24.02.13 01:14
... ondrejcisler 24.02.13 11:50
rekonstrukce akuric 24.02.13 16:14
elegance Táňa Nálepková 28.02.13 06:41
moc pěkný dům almasi 28.02.13 09:03
nemuzu se vynadivat belohrad 06.03.13 15:16
líbí Pavel Hlavizna 06.05.13 13:57
ano... Eva Šindelářová 08.10.13 12:29
spíše kladné pocity . . . S. Kuchovský 08.10.13 15:29
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.