Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Edith Farnsworth House

Autor: Ludwig Mies van der Rohe
Adresa: 14520 River Road, Plano, USA | mapa
Web: www.farnsworthhouse.org
Realizace: 1945-51

Farnsworth House byl postaven jako víkendový domek pro zámožnou, podnikavou a nezávislou doktorku Farnsworthovou. Dům je jedinou soukromou obytnou stavbou, kterou architekt Ludwig Mies van der Rohe ve Státech postavil. Farnsworth House je poučnou lekcí v omezenosti fotografie při vyjádření smyslových, kinestetických a prostorových pocitů.
Dům se nachází na obřím pozemku v těsném sousedství řeky Fox River. Okolní zahrada je pojata jako luxusní naturalistické dílo, jehož autorem je americký zahradní architekt Lanning Roper. Zahradu vyplňují kvalitní sochařská díla, kterým vévodí dům bez základů. Válcové vnitřní jádro ztužuje celou lehkou konstrukci domu, bílá barva konstrukce kontrastuje s okolní bujnou zelení. V očekávání možných povodní vyzdvihnul Mies obytný prostor do 5 stop nad úrovní terénu, což se však později ukázalo jako nedostatečné, poněvadž dům byl jednou z povodní velmi silně poškozen.
Do domu vstoupíme po velmi pohodlných schodech přerušených venkovní palubou. Vstup do domu je velmi pozvolný a vyjadřuje Miesův oblíbený motiv prolínání exteriéru a interiéru, užitý například u brněnské Vily Tugendhat. Samotný vstup do domu není příliš znatelný, poněvadž 100% transparence obvodového pláště nevytváří klasické pocity vnitřního uzavřeného prostoru. Můžeme s klidem prohlásit, že Farnsworth House potřel rozdíl mezi interiérem a exteriérem, čímž se stal zcela neobyvatelným. Forma zde zvítězila nad funkcí, každopádně gesto je skvělé. Forma domu z části sleduje japonské vlivy v architektuře, velmi markantní je tento vztah patrný v geometrickém řádu domu a vztahu k sousední plynoucí řece.
Doktorka Farnsworthová dům příliš neužívala, v roce 1972 jej koupil britský lord Palumbo, který dům zařídil Miesovým nábytkem a užíval jej jako soukromý úkryt navzdory velkorysému otevření domu do okolí. Farnsworth House je mimořádným utopickým snem, který vyznívá ve vztahu k okolním roztroušeným domům v sousedství o to nepoužitelněji.
Fotografie Edith Farnsworth

Literatura
 
300 Kč
 

Autor: Jan Kratochvíl, 12.08.09
Návštěvnost: 75080 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Válcové jádro? Matěj Koníček 21.06.13 21:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.