Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Krásném Poli

Autor: WMA architects | Martin Materna, Adam Weczerek
Adresa: Krásné Pole, Ostrava, Česká republika | mapa
Projekt: 2009 - 2010 Realizace: 2011

Stavba se nachází v obci Krásné Pole u Ostravy. Pozemek je umístěn ve východní části obce, v údolí místního potoka s výhledem přes zahrádky do krajiny. Obdélníkový pozemek je výrazně svažitý, převýšení cca 9 m s orientací k jihozápadu. Přístup je z ulice na spodním jihozápadním okraji parcely.
Dům je situován v horní severovýchodní polovině pozemku, a to z důvodu využití jižní části zahrady, výhledu do údolí a odstupu od okolní zástavby. Hlavní fasádou se objekt mírně stáčí k jihu směrem do zeleně lemující údolí potoka. Dvoupodlažní dům má v přízemí půdorysný tvar písmene L, delší strana je orientována při severozápadní straně pozemku. Podél této strany je veden i pěší přístup do domu. Druhé podlaží má tvar kosodélníku a je osazeno na zapuštěné přízemní části.
Koncepce domu využívá konfiguraci terénu, přízemní hmota je z větší části zapuštěna do terénu s vybíhající společenskou části nad terén. Hmota klidového patra je osazena nad terénem s částečným přesahem nad terasou. Tvarování domu tvaru L a jeho zakousnutí do svahu vytváří prostor jižní terasy s bazénem s odcloněním od sousedních pozemků.
Jedním z výrazných motivů je zkosení hmoty, vytočení hlavní JZ fasády směrem k jihu. Interiér se otevírá do zahrady k jihu velkými prosklenými plochami, k severu je naopak dům uzavřen. Severní fasáda je členěná jen úzkým oknem zakusujícím se do střechy ve formě zapuštěného světlíku.
Při ulici je umístěná vstupní část - dvojgaráž a objekt skladu s uložením odpadu.

Dům je koncipován jako nízkoenergetický. Je vybaven rekuperační jednotkou a solárními panely. Konstrukčně je objekt řešen jako zděná dvoupodlažní stavba s ustupujícím podlažím, zastřešená plochými střechami. Nosné konstrukce jsou tvořeny obvodovými zdmi, které jsou doplněné středovou nosnou zdí.
Svislé nosné konstrukce jsou betonové, z betonových tvarovek vylitých betonem. Objekt je zateplen izolací o tloušťce 300 mm.
Projekt
Fotograf
Jiří Ernest
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 18.12.12
Návštěvnost: 53836 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Dům je moc fajn Ivo Vermousek 20.12.12 08:00
Místo je to pěkné Dalibor Černý 20.12.12 19:10
re: Dalibor Černý Štěpán Z 21.12.12 11:07
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.