Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozšíření Neutra Beach House

Autor: Steven D. Ehrlich, Richard Neutra
Adresa: 512 Ocean Front, Santa Monica, USA | mapa
Realizace: 1938, 1996-98

Lewinova vila navržená Richardem Neutrou roku 1938 se rozprostírá na úpatí útesu v kalifornské Santa Monice, a obrací se svou hmotou k nekonečnému Pacifiku. Současní majitelé se rozhodli rozšířit původní vilu o další společenké místnosti, bazén, garáž s parkovací plochou, prostory služebných a přeřešit všechny venkovní plochy.
Otázka navázání na stávající mistrovský kus se může na první pohled jevit jako velmi obtížná, architekt Steven Ehrlich si s ní však úspěšně poradil. S citem zrekonstruoval Neutrovu vilu a novou část domu navrhnul jako odraz současných technologických, materiálových a funkčních možností. Velkou měrou se nechal inspirovat návrhem Richarda Neutry, avšak nikoliv formami stávající struktury, nýbrž principy domu, tak jak to říkával Frank Lloyd Wright. Přítomnost křivky v Neutrově půdorysu se odrazila do užití křivky v Ehrlichově řezu. Původní "pavoučí" nosný systém vyjádřil Ehrlich v novém materiálu - oceli. Rovněž výběr materiálů sledoval původní černobílou barevnost Neutrova domu, Ehrlich v nové přístavbě užívá také monochromatické materiály - pohledový beton, nerezovou ocel a skleněné tabule.
Garáž a místnosti služebných v přístavbě slouží jako bariéra hluku ze sousední Pacific Coast Highway. Přístavba je posazena ke stávající vile tak, aby svou L formou vytvořila vnitřní nádvoří. Ústředním prostorem přístavby je skleněný pavilon, který je s vilou spojen skleněným mostem a zastřešen nerezovým obloukem reflektujícím ozářenou hladinu blankytného bazénu.
Ozvěny Neutrova konceptu prolínání interiéru s exteriérem, průhledové osy a proudy transparence vymezené skleněnými a betonovými stěnami Ehrlich pochopil a založil na nich koncept své přístavby. V souvislosti se současnými technickými možnostmi tak Neutrův názor na architekturu dostává patřičný rozměr a náboj. Můžeme tak po letech ocenit nadčasovost Neutrových myšlenek.
Díky pochopení a respektu architekta a jeho klientů vůči historickým kvalitám a užití moderních a kvalitních konceptů a materiálů vznikla v Santa Monice nádherná ukázka rezidenční architektury. Kvalitní parcela a rozvržení funkcí vyjádřené současnými formami jsou hlavními klady tohoto domu.


Zdroj: www.s-ehrlich.com
Vložil: Jan Kratochvíl, 12.08.11
Návštěvnost: 51641 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.