Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Slaměný dům

Autor: Aleš Brotánek, Jan Brotánek, Jan Praisler
Adresa: Sluneční ulice, Hradčany u Tišnova, Česká republika | mapa
Realizace: 2007 - 2008

Slaměný dům je navržen tak, aby vyhovoval požadavkům nízkoenergetického domu, tzn. principu trvale udržitelného rozvoje. Jeho základním stavebním materiálem je dřevo, sláma a hlína.
Rodinný dům je situován mimo souvisle zastavěnou část obce do Sluneční ulice skupinou devíti domů v zahradách. Investor chtěl využít poznatků trvale udržitelné výstavby, ale ne za každou cenu. Nebyl nucen použít sedlovou střechu.
V dnešní době se dům spolu s dalšími nízkoenergetickými domy nachází na velké travnaté ploše bez vyšší zeleně. Devět domů, které jsou pohledově různorodé, jsou postaveny okolo jedné příjezdové komunikace. Ať chceme či nechceme, hodnotíme slaměný dům s okolím. V tomto případě s okolními nízkoenergetickými domy. Celkový výraz zástavby působí nevyrovnaně a málo harmonicky. Až za pět nebo deset let vyrostou stromy nebo keře na pozemcích domů, bude tento neuspokojivě vyhlížející soubor domů zahalen v zeleni. Podle projektu se na každém pozemku bude nacházet až deset stromů. Slaměný dům se nachází až na konci tohoto souboru, tím pádem bude zcela zakryt z příjezdové komunikace jak stromy, tak porostem na zelené střeše.
Vnější výtvarné řešení slaměného domu je příjemné a elegantní. Materiál jednotlivých vnějších stavebních prvků napovídá o technickém řešení a konceptu celého domu. Tento ryze přírodní návrh vzhledu (např. sloupy z kmene stromů, fasáda z hlíny a dřevěných lišt, zelená střecha) ovšem narušují z čelní strany sluneční kolektory umístěné na zábradlí balkónu v patře.
Nosná konstrukce je navržena z odkorněné kulatiny. Obvodová slaměná stěna vytápěné části je buď s povrchovou úpravou hliněné fasády nebo s vnější povrchovou úpravou s použitím dřevěného obkladu. Obvodová stěna nevytápěné části je složena z prken, latí, desek, sloupků s výplní ovčí vlny tl. 100mm, rákosové rohože.
Skladba slaměné obvodové stěny: omítka z hydraulickým pojivem multibat, pletivo, balíky slámy tl. 500mm a sloupky, přizdívka z nepálených cihel tl. 65mm, hliněná omítka Picas tl. 10mm.
Skladba střešní vodorovné konstrukce domu se dělí také na konstrukci nad vytápěnou částí a nevytápěnou částí domu. Nad vytápěnou je konstrukce navržena z hliněné omítky, juty, střešních trámů, prken, jílové suspenze, rákosové rohože, balíků slámy tl.350-380mm, papírové separační lepenky, mazaniny s pojivem MULTIBAT, krokví s odvětrávanou mezerou, záklopu z prken, geotextilie, hydroizolační folie, geotextilie, půdního substrátu a sukulentů.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Marcela Čábelková Nahorniaková, 05.10.12
Návštěvnost: 45518 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Nejvíc mě zaujal ten solár na "ekologickém" domě Ivo Vermousek 11.10.12 11:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.