Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům na Krásné vyhlídce

Autor: Tereza Janků
Adresa: Horní Hanychov, Liberec, Česká republika
Projekt: 2009 Realizace: 2011 - 2012
Užitná plocha: 248 m² Zastavěná plocha: 189 m²
Obestavěný prostor: 1025 m³

Dům stojí na úpatí ještědského hřebene  v lokalitě s příznačným názvem Krásná vyhlídka. Je odsud nádherný panoramatický výhled na celé město v pozadí s hřebeny Jizerských hor a Krkonoš, za zády se tyčí  Hubáčkův slavný vysílač. Rohový pozemek se nachází v blízkosti lesa a je ohraničený z východní a severní strany veřejnou komunikací. Dům je umístěn na severní části pozemku podél komunikace, s podélnou osou po spádnici, tak aby zahrada byla co nejvíce osluněna, a zároveň všechny obytné místnosti byly orientovány na slunnou stranu, na severní straně jsou naopak užitné místnosti  a komunikační prostory. Důležitým aspektem při návrhu  byla i orientace obytných místností  a rozmístění oken, umožňující specifické výhledy na hřebeny Jizerek či na vrchol Ještědu.
Dům je koncipován variabilně jako dvougenerační, kdy každé patro může sloužit jako samostatná obytná jednotka. V úrovni přízemí se nachází hlavní vstup z krytého prostoru přístřešku pro automobily, na něž navazuje přilehlá kůlna. Jižní dřevěná terasa umožňuje také přímý přístup z přízemí domu na zahradu. Díky svažitosti terénu bylo výhodné dům z větší části podsklepit a využít tyto prostory pro technické zázemí nebo jako skladovací prostory, je zde i tzv. vlhký sklípek pro uchování brambor a ostatních plodin. Sklep má samostatný vstup na zahradu.
Ve zdejších klimatických podmínkách (540 m n.m.) byla důležitou otázkou  i nízká energetická náročnost, zejména v oblasti vytápění.  Po první zimě se ukázalo, že jsme se ubrali správným směrem.  Obvodové stěny jsou koncipovány jako třívrstvý sendvič s provětrávanou mezerou; nosné zdivo z tepelně-izolačních tvárnic, tepelná izolace z minerální vlny, provětrávaná mezera a předsazená dřevěná fasáda z modřínových latí, eventuelně z cementovláknitých desek. Okna jsou dřevohliníková s izolačním trojsklem, přičemž vnější vrstva skla je ošetřena tak, aby v zimních měsících propouštěla infračervenou složku slunečního záření a tím dům ohřívala. V létě, kdy je naopak slunce vysoko, se tak neděje. Stropy jsou skládané z keramických tvárnic, schodiště jsou monolitická, konstrukce krovu je z příhradových vazníků, nosná konstrukce terasy a přístřešku s kůlnou je celodřevěná.
Co se týče architektonického pojetí stavby, byl důraz kladen na syntézu tradičního pojetí venkovského podhorského domu (sedlová střecha, podélná dispozice, dřevěné obložení fasády) a soudobého komfortu bydlení za použití současných výrazových prostředků a stavebních technologií.  Dům nemá za cíl na sebe strhávat pozornost, jen se snaží o moderní aplikaci tradičních principů a materiálů, které na dané území patří.
Projekt
Fotograf
Jiří Ernest
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Milan Domkář, 09.09.12
Návštěvnost: 61225 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
nenápadne sympatický Lamik 14.09.12 09:33
Liberecko iva 18.09.12 08:43
Rodinný dom v Liberci Ing.arch. Tereza Jankú 25.02.15 12:16
Ktasna vyhlidka takyarchitekt 26.02.15 09:29
Pěkné, vkusné, neokázalé... Gratuluji! Tomáš Holub 26.02.15 17:45
? aldar 28.02.15 09:29
Kuchyně-celkem pohoda Paloš 02.03.15 20:50
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.