Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mojžíšův most

Autor: Ro&Ad Architecten
Autoři: Ro Koster, Ad Kil, Martin van Overveld
Adresa: město Bergen op Zoom, Halsteren, Nizozemí | mapa
Náklady: 250 000 Euro Realizace: 2011
Užitná plocha: 50 m²

Holandský svaz architektů se rozhodl udělit titul 'Stavba roku 2011' nezvyklému projektu mostu zakopaného do vodního příkopu. Autory tohoto díla, které je více uměleckým konceptem než plnohodnotnou inženýrskou stavbou, jsou Ro Koster a Ad Kil z holandské kanceláře Ro&Ad. Zakopaný most znovu spojuje pevnost Fort de Roovere, která je součástí západobrabantské vodní obranné linie datované až do roku 1628. Tyto valy  během války se Španěly a později s Francouzi sloužily k zaplavení okolní krajiny a znepříjemnění útočníkovy situace. V 19. století tento obranný areál zanikl a teprve před časem byl znovu obnoven jako pomník, ale také součást celostátní turistické trasy a cyklostezky.
V usnadnění přístupu do obranného objektu Fort de Roovere se ukrývá paradox, který si architekti zdůvodnili takto: „Pochopitelně, že bylo nanejvýš nepřístojné položit přes val most, zejména pak odtud, kudy dříve přicházeli nepřátelé, a proto jsme učinili most neviditelným. Teprve při bližším pohledu se cesta k pevnosti otevře úzkým příkopem. Stejně jako kdysi Mojžíš rozdělil Rudé moře, můžete také vy projít vodou.“
Cesta prochází vodním příkopem s přesností archeologického řezu. Celý objekt zůstal nadále ukrytý zrakům a jediné, co je vidět, jsou pouze hlavy návštěvníků procházejících zapuštěným mostem.
Autor: Petr Šmídek, 12.07.12
Návštěvnost: 51377 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.