Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům pro rodinnou rekreaci

Autor: Atelier 4 | Josef Faltejsek
Adresa: Hrabětice, Česká republika | mapa
Realizace: 2009

Na pozemku stál původně objekt postavený pravděpodobně v době první republiky. Jednalo se o standardní rodinný dům s valbovou střechou, typický pro městskou zástavbu v nižších výškových polohách, v místním prostředí působil jakoby omylem zapomenutý. Postupem let byl rádoby horsky dostavován. Investor si byl vědom, že případná přestavba původního objektu by nové řešení velice limitovala, a jednoznačně se rozhodl původní objekt zdemolovat a postavit dům zcela nový. Navržený objekt je určen pro rekreaci rodiny a přátel (v daleké budoucnosti není vyloučeno trvalé užívání). V přízemí hlavní části domu je řešena v podstatě bytová jednotka pro majitele, v patře tři samostatné ubytovací pokoje s vlastními hygienickými buňkami a společnou kuchyňkou. V podkroví je navržen velký společenský prostor s barem a kulečníkem, poskytující panoramatický výhled na celé údolí. V pomocném objektu je řešena garáž, prostor pro kola a lyže, sauna s příslušenstvím a přístřešek na dřevo. Dům byl navržen jako kompaktní, uzavřený, rustikální. Objekt se sice určitým způsobem odvolává na architekturu původní zástavby v Jizerských horách, záměrně však není tvarovou napodobeninou místních chalup. Je cíleně řešen jako ve svém prostředí odlišný a jedinečný, byť hmotou ani velikostí okolí nedominuje.
Objekt tvoří dvě k sobě kolmé jednoduché podélné hmoty se sedlovými střechami. Obě hmoty jsou navzájem propojeny pouze lehkou skleněnou stříškou. Mezi hmotami je ponechán krytý průchod spojující nástupní plochy s intimním prostorem za domem. Ten pak přechází do volných, nezastavěných jizerskohorských luk. Základní hmota domu má celokamenné fasády s ostře řezanými otvory oken. Dům, byť se tváří jako kompaktní a uzavřený, nabízí zároveň uživateli jedinečné výhledy do okolí (rohové okno v obytné části přízemí, široký vikýř v podkroví). Po kamenných fasádách se pohybují bytelné dřevěné žaluzie, které spoluvytvářejí pohledovou variabilitu fasád, a dům svým výrazem reaguje na přítomnost majitele. Inspirací pro řešení „kamenného“ domu byly původní objekty v Jizerských horách – jako je např. bývalá sklárna na Jizerce, původní větrný mlýn v Horním Polubném či řada běžných hospodářských stavení. Pro konečný výraz domu měl zcela zásadní význam použitý materiál (místní, tzv. liberecká žula z lomu Ruprechtice) a způsob vyzdění – při realizaci jsme se snažili co nejvíce přiblížit historickým strukturám zdiva.
Přízemní pomocný objekt má všechny fasády obložené dřevem (jako kontrast ke „kamenné“ hlavní hmotě). Pro obklad fasád i žaluzie na hlavním objektu bylo použito povětrnosti odolné dřevo – červený cedr. Dřevo je ponecháno v přírodním stavu bez nátěrů k přirozenému stárnutí. Svislé konstrukce domu jsou vyzdívané z keramických tvarovek. Fasády jsou řešeny jako sendvič – k nosné konstrukci je přidána tepelná izolace (polystyren tl. 12 cm) a kamenná přizdívka tl. cca 17 cm kotvená k nosnému zdivu pomocí ocelových kotev. U pomocného objektu tvoří líc fasád dřevěný obklad ze svislých prken na dřevěném roštu (oboje červený cedr) s nerezovými spojovacími prvky. Stropy jsou monolitické železobetonové. Střecha má dřevěný krov s vloženým ocelovým rámem (uvolnění prostoru v podkroví). Krytina je z předzvětralého titanzinkového plechu. Střešní okapy jsou pohledově kryté a jsou vybaveny elektrickým ohřevem. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, má vlastní studnu a je napojen na místní kanalizační systém.
Psáno pro časopis Architekt 1/2010
Autor: Petr Šmídek, 16.06.12
Návštěvnost: 52048 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krásná práce! iha 21.06.12 12:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.