Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lávka pro pěší a cyklisty přes Orlici

Autor: baum & baroš ARCHITEKTI | Mirko Baum, David Baroš
Adresa: nábřeží U Přívozu, Hradec Králové, Česká republika | mapa
Investor: Statutární město Hradec Králové
Náklady: 26 000 000 CZK Realizace: 07.2011 – 05.2012

Spolupráce: Wilfried Führer – Ingenieiurgemeinschaft Führer, Kosch, Jürges
                      Vladimír Janata – EXCON
                      Jiří Faltus, Vladimír Píša – Transconsult s. r. o.

Chápeme-li město jako koláž z historických událostí, potom patří Hradec Králové na soutoku Labe a Orlice k urbanistickým organismům, pro něž tato metafora platí v míře zcela mimořádné. Fragmenty středověku spolu s barokem antireformace a s fortifikační architekturou tereziánsko-josefínské doby tvoří nezaměnitelné kulturní prostředí, které podává svědectví nejen o dějinných událostech evropského významu ale především i o vyspělé architektuře, jejíž kontinuita, zahrnující stavbami Josefa Gočára, Jana Kotěry aj. i špičková díla klasické moderny, je dodnes nepřerušena. Pokračovat v této kontinuitě na úrovni tak vysoké znamená postupovat obezřetně, s citlivostí, respektem a kázní. Lávka pro pěší a cyklisty přes Orlici mezi Jiráskovými sady a univerzitním kampusem je jak svou exponovanou polohou v centru města tak i svým poměrně značným rozpětím stavebním dílem, pro nějž jsou výše uvedené podmínky víc než závazné.

Mostní stavitelství je více než jiný obor oborem multidisciplinárním. Vyžaduje komplexní systémové řešení, které bere v úvahu nejen technické a technologické aspekty, ale i otázky ekonomické, estetické a funkční. Po důkladném zvážení všech těchto kritérií zvolili autoři lehkou montovanou ocelovou konstrukci, jejíž přednosti jsou následující:

-
minimalizace investičních nákladů volbou jednoduchého staticky určitého systému
-
omezení "mokré stavby" na nezbytně nutné minimum (založení)
-
dílenská prefabrikace všech konstrukčních dílů a omezení jejich rozměru vzhledem k požadavkům na transport a ochranu proti korozi žárovým pozinkováním
-
minimalizace nákladů na údržbu žárovým pozinkováním všech konstrukčních prvku
-
minimalizace nákladů případných oprav snadným montážním zásahem do modulární šroubované konstrukce
-
rychlá a bezproblematická montáž s minimálními nároky na použití náročných zdvihadel a pomocných konstrukcí
-
minimalizace zásahu do prostředí maximálním odhmotněním konstrukce

Zavěšené konstrukční systémy, které jsou v obdobných případech obvyklou volbou, autoři zavrhli, neboť považují dominantu nosného pylonu v prostředí Jiráskových sadů za nežádoucí a zvolili konstrukci sestávající ze dvou vzpínadlových nosníků, spojených v horním pásu kloubem a v pásu dolním pětistranným tažným polygonem ve tvaru ploché paraboly. Tlačnými prvky mezi horním a dolním pásem jsou v kolmé rovině dvě vzpěry ve tvaru písmene "V" a trojúhelníková vzpěra v místě středního kloubu. Takto složený vzpínadlový nosník se opakuje třikrát za sebou v odstupu 2,25 m. Příčnou tuhost konstrukce zajišťují tlačné distanční trubky a plošné zavětrování jak ve vodorovné rovině mostovky, tak i v rovině střední tlačné vzpěry. Pro zdůraznění lehkosti konstrukce a její jasné čitelnosti ze všech pohledových úhlů zvolili autoři transparentní a propustný povrch mostovky sestávající z lisovaných pororoštových dílů o rozměrech 2,25 x 0,75 m uložených na profilech horního pásu.

Cílem autorů bylo vytvořit lehký, transparentní a funkčně čitelný organismus, který na sebe neupozorňuje gestem exponované formy, nýbrž řečí inteligentní a racionální konstrukce s jasnou čitelností tlačných a tažných prvků a s jednoduchou mechanikou, která je i "neškolenému zraku" snadno přístupná. Prioritou návrhu bylo vhodné začlenění lávky do prostředí Jiráskových sadů s minimálním zásahem do parkové zeleně a památkově chráněných fragmentů josefínské fortifikace. Realizací návrhu vznikl objekt s bezproblematickou užitností, homogenním robustním povrchem a minimálními nároky na údržbu.

./.

baum & baros ARCHITEKTEN
13.06.12
Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 14.06.12
Návštěvnost: 55568 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
rorejs Rudolf Žofka 18.06.12 08:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.