Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mediatéka v Sendai

Autor: Toyo Ito
Adresa: 2-1, Kasuga-machi, Aoba-ku, Sendai, Japonsko | mapa
Web: www.smt.jp
Realizace: 17.10.1997 - 26.01.2001 Výška: 36 m
Užitná plocha: 21682 m² Zastavěná plocha: 2933 m²
Plocha pozemku: 3948 m²

Prvotní inspirací pro Itův projekt mediatéky v Sendai byly plovoucí mořské chaluhy. Mediatéka se nachází na ulici v Sendaji lemované stromovou alejí. Prosklená fasáda umožňuje odhalit veškeré dění, které se uvnitř odehrává. Za transparentním průčelím se vznáší šestice čtyřiceticentimetrových stropních desek, které vynáší třináct mřížových trubkových struktur podobným kmenům stromu. Rozeklané sloupy plní kromě konstrukce také funkci světlovodů, vedení sítí a zajišťují vertikální komunikaci včetně schodišť a výtahů. Svislé šachty mají proměnlivý průměr a reagují na variabilitu volného půdorysu v každém poschodí. Konstrukční řešení umožňuje zcela otevřít fasádu strukturálním zasklením.
Hlavní vstup ústí do přízemní haly o dvojnásobné výšce než zbývající podlaží. Kromě informačního centra, obchodu a kavárny je v přízemí hlavně velký sál k pořádání kulturních událostí. Díky dokonalé transparentnosti fasády je přízemí mediatéky vnímáno jako kryté pokračování okolního města.
V každém patře mediatéky pochází interiér od jiného návrháře. V přízemí umístila Kazuyo Sejima administrativní část za průsvitnou stěnu. Druhé a třetí podlaží knihovny zahrnující rozlehlý odpočinkový prostor s volným přístupem k internetu vybavili nábytkem K.T Architecture. Ve čtvrtém a pátém poschodí se nachází galerie, přičemž na jednom z podlaží jsou stěny posuvné a ve druhém jsou rozmístěny pevně. Posezení před galeriemi navrhl Karim Rashid. Šesté patro slouží jako multimediální knihovna se zeleno-bílým nábytkem od Rosse Lovegrove. Ne stejném podlaží se kromě audiovizuální sekce nachází filmový sál pro 180 diváků.
Jednoduchý objekt, který jeho autor rozdělil do tří částí na desky (podlaží), válce (sloupy) a plášť (fasádu), zohledňuje komplexnost moderních informačních systémů. Různé naprogramování umožňuje navodit uvnitř různé atmosféry podle aktuální potřeby od velkých společenských událostí až po individuální zóny ke vzdělávání a odpočinku.

Literatura
 
 
450 Kč

Autor: Jan Kratochvíl, 10.08.10
Návštěvnost: 63135 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.