Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dom pod orechom

Autor: Norbert Takáts
Adresa: ul. Holubyho, Bratislava, Slovensko
Projekt: 08/1998 - 08/2000 Realizace: 08/2000 - 08/2001

Čtrnáct metrů široký pozemek (na hraně uliční čáry) se směrem do hloubky parcely zužuje na dvanáct metrů. Výškový rozdíl mezi ulicí a vstupem do domu je cca 12m při 15% spádu terénu. Vzhledem k potřebným funkcím, které tu měli nalézt své uplatnění, autor rozčlenil dům na dva celky. Oba dva objekty však mají jednotný autorský rukopis a jsou zde použité shodné stavební materiály stejně jako podobné principy architektonického řešení fasád. Z uličního pohledu je ateliér třípodlažní, směrem do zahrady je usazený tak, že výška střechy jen málo převyšuje terén.
Samotný rodinný dům je situovaný cca 30 m od uliční čáry a nachází se tak v zadním plánu parcely na jejím vyvýšeném místě s východo-západní orientací a atraktivním pohledem na východní panorama Bratislavy. V této části byl pozemek už tak úzký, že šířka celého domu nepřesahuje 7 metrů. Půdorys domu má jednoduchý obdélníkový tvar s rozměry 7 x 15 m, na kterém se rozvíjí v přísném karteziánském duchu řazení jednotlivých prostorů.
Přízemí je věnované vstupním částem, hospodářskému zázemí a velké bazénové hale. Hlavní část domu je situovaná na prvním poschodí a využívá téměř celý půdorys pro jednu velkou obytnou místnost dělenou na kuchyň, jídelnu, obývací část a pracovnu. O poschodí výš jsou ložnice dětí a rodičů s hygienickým zázemím. Přehledná, čitelná a logická dispozice rodinného domu je odpovědí na zvolenou formu objektu, které autor přisoudil jednoznačný primárně kubický krabicový tvar. Použití tohoto elementárního výrazového prostředku odhaluje autorovu snahu o přímočarý a neozdobný výraz. I když u nás je tato forma spíš ojedinělá, v zahraničí patří k osvědčeným principům reprezentujícím soudobé evropské architektonické trendy.
Autorovi se podařilo jednoduchými výrazovými prostředky realizovat příjemný a útulný dům pro bydlení. Způsobuje to však také volba materiálů v jejich "základním" tvaru. Dřevo-sklo-beton a kov se tu uplatňují bez nánosů dodatečného kolorování, zušlechťování anebo jiné zdánlivě estetizující povrchové úpravy. Dominantní je dřevo a sklo. Východní (pohledově významnější) a západní (zahradní) fasáda mají celoskleněnou stěnu členěnou dřevěnými lamelovými prvky. Bočním (severní a jižní) fasádám dominuje horizontální prvek jedlového dřeva a francouzská okna s posuvnými atypickými kovovými slunolamy. V poměru k ostatním plochám je však na domě použito netradičně mnoho skla (cca 140 m²), což vytváří příznivý efekt transparentnosti jednotlivých prostorů. Vynikající prostorový účinek má prosklená východní a západní fasáda v obývacím pokoji. Volně plynoucí lineární prostor na jedné straně "vychází" přímo do zahrady a na straně druhé pokračuje na terasu s atraktivním výhledem na panorama Bratislavy. Tento prostorový koncept maximálně využívá exteriérové spolupůsobení okolí domu, které se přímo podílí na prostorové výtvarnosti interiéru. Zahradní zeleň s vzrostlými stromy a starým ořechem se tak staly přímou součástí architektonického konceptu. Spolu s měnícími se světelnými poměry stejně jako se střídajícími se ročními obdobími se mění i charakter obytného prostoru. Neobvyklá transparentnost architektury tak vytváří nadstavbu v užívání domu a zprostředkovává jeho obyvatelům příznivý kontakt s exteriérem.
Dům na Holubyho je jiný než ostatní na této ulici. Navzdory tomu sem velmi vhodně zapadnul, a to díky své jednoznačné formě, otevřenosti, optimální velikosti a zvoleným materiálům.

... i když je to vysoko ... musí tam být dobře.
Zdroj: Andrea Bacová, Nové rodinné domy II
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.08.05
Návštěvnost: 58282 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.