Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům M
Casa M

Autor: Barclay & Crousse | Sandra Barclay, Jean Pierre Crousse
Spolupráce: Edward Barclay
Adresa: La Escondida Beach, Peru
Náklady: 45 000 USD Projekt: II - VI 2000
Realizace: VII - XII 2000 Zastavěná plocha: 156 m²
Plocha pozemku: 253 m²

Návrh vyplynul z úvah o faktorech, které jsou pro projekt nepostradatelné: klimatické podmínky peruánského pobřeží, geografický charakter okolí parcely a požadavky klienta. Mezi horským pásmem And a oceánem je dlouhý úzký pruh prašné, šedohnědé pouště téměř na úrovni moře. Ačkoliv je peruánská poušť jedna z nejvyprahlejších na světě, nemá extrémní podnebí. Teploty se zde pohybují od 14°C v zimě až k 29°C v  letních měsících. Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou zde díky velké vlhkosti velmi malé. Tyto charakteristiky určily dvě základní strategie. První z nich je nejasnost mezi exteriérem a interiérem v  prostoru, který jasně odděluje soukromé a veřejné. Tento jev je běžně k  vidění v místních obydlích. Druhou strategií je použití pískové a červené barvy, které zabrání optickému stárnutí domu, který bude postupně zanášen vrstvami písečného prachu. Dům je formulován jako strohá kvádrovitá hmota vyhloubená do úzkého otevřeného prostoru, který byl navržen jako puklina v písku, chráněná před větrem a sluncem. Proudění zde vyplývá z přírodní topografie. Tyto otevřené prostory splývají s těmi uzavřenými přes vysokou lodžii, rámujíc moře a ostrov před nimi. Dům je rozdělen do tří odlišných hmot. První z nich je tvořena garáží a vchodem do domu. Dětské pokoje a pokoj pro hosty okupují prostřední hmotu. Ložnice rodičů je umístěná nad společným prostorem kuchyně, jídelny a obýváku a vytváří třetí hmotu. Obývací prostor je dominantní místností v domě a jeho světlá výška přes dvě podlaží je spojovacím článkem mezi oceánem a vnitřním otevřeným prostorem. Odtud se dům ukazuje v celé své výšce, šířce a délce. Dává obyvatelům pocit hojnosti v poměrně malém domě.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Romana Fukalová, 30.03.12
Návštěvnost: 32876 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.