Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Parkoviště a konečná stanice Hoenheim-sever

Autor: Zaha M. Hadid
Adresa: Hoenheim-sever, Štrasburk, Francie | mapa
Realizace: 1999-2001

Zaha Hadid byla vyzvána, aby v rámci nově vznikající severojižní tramvajové linky města Štrasburku vyprojektovala severní terminál tramvaje a parkoviště pro 700 vozidel. Její koncepce považuje parkoviště a terminál za jedno z překrývajících se polí a vektorů, které jsou pevně propojeny a tvoří proměnlivý celek. Tato “pole” jsou pohyblivé soustavy tvořené auty, tramvajemi, jízdními koly a chodci. Každé z nich má určitou trajektorii a stopu, jakož i pevné příslušenství.
Terminál je rozdělen tradičním způsobem na čekárnu, prostor pro ukládání jízdních kol, toalety a prodejnu. Parkoviště s kapacitou 700 aut je rozděleno na dvě části. Pojem aut jako pomíjivých a proměnlivých prvků, které se vyskytují na tomto místě, se projevuje „magnetickým polem“ z bílých čar a černého asfaltu. Bílé čáry ohraničují každé parkovací místo. Vycházejí z nejnižšího místa a pokračují severojižním směrem a poté se mírně stáčejí podél hranice pozemku. Každé místo je označeno sloupem osvětlení. Čáry na zemi kontrastují s plochami tmavšího betonu, který tvoří jakýsi imaginární “stín”, a procházejí parkovištěm, aby propojily pole terminálu s polem parkoviště. „Pole“ sloupů osvětlení udržuje konstantní základní výšku v závislosti na sklonu svahu. Záměrem je vzájemné působení statických a dynamických prvků všech velikostí.
Tramvajový terminál a parkoviště představují syntetické spojení země, světla a prostoru. Zdůrazněním momentů přechodu mezi otevřenou krajinou a vnitřním veřejným prostorem se projevuje snaha o definování nového pojmu “umělé přírody”, tzn. takové přírody, která stírá hranice mezi přírodním a umělým prostředím a přispívá ke zlepšení kvality života obyvatel ve Štrasburku.







Ocenění
Zdroj: Tisková zpráva k výstavě Mies van der Rohe Award 2003
Vložil: Petr Šmídek, 09.08.13
Návštěvnost: 59031 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.