Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Liberci

Autor: Miroslav Hujer
Adresa: V Horách, Starý Harcov, Liberec, Česká republika | mapa
Realizace: 8.2001 - 6.2003 Užitná plocha: 268 m²
Zastavěná plocha: 224 m²

Parcela v atraktivní lokalitě Starý Harcov na pomezí Jizerských hor je uzavřena ze dvou stran obslužnými komunikacemi, které ústí do výše položené hlavní silnice na severní straně.

Dům je umístěn paralelně s horní hranou pozemku obdélníkového tvaru a jeho podzemní část je zapuštěna v násypu hlavní komunikace. Intenzivní zelený povrch střechy  podzemního garážového stání přímo navazuje na okolní terén. Stavba má dvě tváře - severní "uliční" fasáda vytváří jednopodlažní iluzi, vzbuzuje pocit nepřístupnosti a neurčitosti typového zařazení stavby, naopak jižní "privátní" a akumulační fasáda přiznává domu jeho velikost, je otevřená a přátelská. Ideální orientace domu vůči světovým stranám vychází z požadavku na nízkoenergetické provozní náklady a zároveň spolu se zelení vytváří hlukovou i pohledovou bariéru z rušné komunikace.

Hlavní vstup do přízemí se zádveřím a šatnou je umístěn ze severní strany. Na ose vstupu je průhled centrální obytnou částí domu do zahrady. Osa průhledu opticky dělí denní část na jídelnu s kuchyní včetně navazující prádelny se spíží, propojenou vstupem s garáží a na obývací část s krbem, se zvýšeným podiem s integrovanými úložnými kontejnery, osvětlenou rohovým velkoformátovým oknem z jihovýchodu. Obytný prostor se "přelévá" do prvního patra, které je zónováno na tři části spojené chodbou. Na východ orientovaná zóna rodičů obsahuje ložnici se šatnou a koupelnou. Velkoformátové rohové okno v ložnici nabízí relaxační výhled na Jizerské hory s možností probuzení ranním sluncem. Střední pokoj je určen pro hosty. Dětská zóna s největší místností patra je orientována na západní straně domu a lze ji rozdělit dle potřeby na dva nezávislé pokoje se samostatnými vstupy. Všechny pokoje ústí do jižní lodgie, která je zasklena posuvnými panely a kromě relaxace slouží jako tepelný akumulátor využívající sluneční energie. Utilitární prostory jsou stejně jako v přízemí umístěny v severní části dispozice. První patro je přístupné z exterieru samostatným vstupem ze zelené střechy garáže a díky tomu je dům možné s ohledem na relativní budoucnost upravit minimálními technickými zásahy na dvě nezávislé bytové jednotky.

Kombinací požadavků investora na minimální časovou zátěž údržbou nemovitosti, jeho nízkoenergetických provozních nákladů a drsného zimního klimatu je větší část domu ze severní strany obalena v titanzinkové plechové krytině. Garáž s technickým zázemím a sklady je provedena v monolitickém pohledovém betonu s plochou střechou s intenzivním zeleným povrchem. Fasáda prvního patra je z důvodu opětovné minimální údržby provedena v omítce a přízemí dominuje smrkový obklad navozující "teplo domova". Nosná konstrukce byla z důvodu tepelné akumulace navržena zděná s pohledovými monolitickými stropy. Tepelnou pohodu v objektu zajištuje podlahové vytápění s tepelným čerpadlem, využívající jako sekundární zdroj pro ohřev teplovodní krbovou vložku.

Návrh, nad kterým původně investoři nejistě přešlapovali se setkal s největším úspěchem u prarodičů a v současné době, po několika letech provozu, jsou i oni hrdými majiteli svého "originálu".Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.03.12
Návštěvnost: 41615 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
fotky lucie_petru 08.03.12 18:43
... Daniel John 08.03.12 20:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.