Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Elipsion

Autor: Ivan Matušík
Adresa: Rybárska 23, Senec, Slovensko | mapa
Realizace: 2000-02

MÍSTO
Futuristický návrh zatím posledního rodinného domu architekta Ivana Matušíka byl publikovaný v roce 2000, v čase kulatého životního jubilea autora. Dnes máme možnost se seznámit už s realizací tohoto výjimečného díla, situovaného v blízkosti seneckých Slunečných jezer. Originálně řešené oplocení s fošnovou výplní už z ulice dává tušit, že v zahradě se ukrývá nevšední tajemství. Úzká stavební parcela sice předurčila návrat k jednotraktu, charakteristického i pro slovenskou lidovou architekturu, avšak charakter domu je nový, nadčasový.

DŮM
Od vstupní branky vnímáme zasklenou čelní stěnu v tvaru elipsy, orámovanou obvodovou skořápkou, ukončenou konstrukcí kšiltu. Návštěvník nabývá dojmu, že dům se mu otevírá a přátelsky ho vítá. Bílý vnitřní prostor vyzařuje příjemnou atmosféru, celkový účinek je okouzlující. Vnitřní i vnější prostory se navzájem harmonicky prolínají. Doplňkové prostory jsou oddělené posuvnými transparentními stěnami, čímž vzniká jakási vzdálená příbuznost s japonským domem. Tak jako si při lehkém plynutí krásného zpěvu neuvědomujeme náročnou přípravu zpěvačky, ani při vnímaní harmonie tohoto domu nezpozorujeme napoprvé všechny podrobnosti důmyslné dispozice, konstrukce a detailů. Osobitost domu si vyžaduje uvést alespoň základní stavební charakteristiku.
Konstrukční soustavu tvoří šest eliptických nosných žeber z ocelového T profilu, navzájem spojených ocelovými vaznicemi a postranními policemi. Celek spíše připomíná konstrukci trupu lodě nebo letadla. Kůže domu sestává z podélných a příčných fošen s tepelnou izolací a z vnitřního i vnějšího dřevěného pláště. Efektně je navrženo nepřímé umělé osvětlení vnitřních prostorů. Součástí průběžných polic jsou zářivková tělesa, které působivě nasvětlují oblé obvodové stěny. Sjednocujícím elegantním prvkem domu je dlažba z leštěného spišského travertinu se zabudovaným podlahovým vytápěním. Je nesporné, že právě rodinný dům trvale zůstává tématem, při kterém je výpověď architekta, ale často i stavebníka nejupřímnější. Takový je i příběh seneckého Elipsionu.
Zdroj: Jana Antalová, Nové rodinné domy II
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.08.07
Návštěvnost: 71554 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
super, to je kus z MIRu? duropero 21.08.06 00:05
Ponorka Jack 07.09.06 11:15
krasa czerghow 16.12.07 23:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.