Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Novostavba rodinného domu v Litomyšli

Autor: Valert Petrášek architekti | Michal Valert, Jiří Valert
Adresa: Litomyšl, Česká republika
Realizace: 2011

Urbanistické řešení
Parcela na okraji zástavby malého města, za ní navazuje volná krajina. Lokalita tvořena zástavbou izolovaných domků v zahradách, různého stáří.
Hmota domu  sestává ze dvou částí -  hlavní dvoupodlažní obytné části s mírnou sedlovou střechou a  jednopodlažní přístavby s rovnou střechou, které vytvářejí půdorys tvaru L. Vzniká tak  intimní, dobře osluněné obytné atrium orientované do volné krajiny na jihozápadní straně a vstupní předprostor orientovaný do ulice na jihovýchodní straně. Toto uspořádání také umožňuje dodržet regulativ, který stanovil pevný bod domu na jižní straně pozemku, a zároveň umístit dům na parcele tak, aby osluněná část zahrady byla co největší. Hmota dělící přístavby integruje doplňující funkce, aby v budoucnu už další přístavky nebyly nutné.

Architektonické řešení
Obytná část je objemově kompaktní - odpovídá zásadám pro navrhování energeticky úsporných staveb. Je orientována a otevřena do jižního atria, na západní stranu poměrně uzavřená kvůli expozici vůči převádajícím větrům.
Přístavba je u styku s objektem zúžena z důvodu lepšího oslunění obytného prostoru v přízemí a její střecha je z druhého poschodí hlavní hmoty zpřístupněna pororoštovým balkonem.
Barevná a materiálová koncepce exterieru je založena na použití různých tónů šedé barvy. Hlavní hmota objektu má  šedou fasádu s přiznanými schránkami na hliníkové venkovní žaluzie, světle šedá okna s trojskly, a plechovou šikmou střechu. Přístavba má horní římsu z pohledového betonu, a spodní část oplechovanou stejným materiálem jako střecha hlavní hmoty.

Dispoziční řešení
Přízemí obytné hmoty zahrnuje denní část, a to obytný prostor sloučený s kuchyní, pracovnu, zádveří, wc s malou koupelnou, saunu se sprchou, technickou místnost a zádveří, schodišťovou halu. Noční část v patře zahrnuje ložnici, menší a větší (v budoucnu rozdělitelný) dětský pokoj, samostatné wc, koupelnu a místnost pro pračku.
Přístavba zahrnuje garáž  se skladem, přístupnou ze zádveří, a přetažená betonová římsa zakrývá další stání pro auto, a prostor pro venkovní krb. Na druhé straně přetažená střecha zakrývá prostor před vstupem.

Interiér
V přízemí se  bílá a různé stupně šedé doplňují s přírodním dřevem podlahy obytného prostoru, zatímco v patře je vše více barevné, hlavně podlaha z oranžovo červeného marmolea, a barevné obklady servisních prostor.  Koupelna v patře je opticky zdvojnásobena zrcadlem na celé ploše jedné stěny. Dominantním prostorem je schodišťová hala se skleněným zábradlím, a betonovým schodištěm vykonzolovaným ze zdi, s dřevěnými obkladem stupňů. Vestavěné truhlářské prvky jsou z dýhovaných desek.

Konstrukční řešení
Obvodové i vnitřní nosné stěny jsou ze ztraceného polystyrenového bednění (systém med-max), ve stejném systému jsou i stropy nad přízemím. Šikmá střecha je z dřevěných vazníků. Přístavek zakončen římsou z pohledového betonu, svislé nosné konstrukce zděné, konzola římsy podepřena subtilními ocelovými sloupky.

Technologie
Dosažení pasivního standartu znamenalo nutnost použití rekuperačního systému s integrovaným zásobníkem tepla. Na střeše přístavby jsou osazeny solární kolektory, v obývacím pokoji krb s odděleným přívodem spalovacího vzduchu.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 23.01.12
Návštěvnost: 64795 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
plech Lenka Tiefová 27.04.12 17:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.