Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům v Romeirão


Autor: ARX Portugal Arquitectos | José Mateus, Nuno Mateus
Spolupráce: Paulo Rocha, Marco Roque Antunes, Susana Ferreira
Adresa: Ericeira, Romeirão, Portugalsko
Projekt: 2001-02 Realizace: 2002-03
Užitná plocha: 340 m²

F.Guerra + S.Guerra
Místo má silný venkovský charakter s malými plantážemi, ovocnými sady a úzkými stezkami vytyčenými nahrubo poskládanými kamennými ploty rozdělujícími pozemky a domy řídce roztroušenými v krajině. Strmý jižní svah s výhledem do údolí zvrásněného malou řekou a pohořím v pozadí. Zatímco horní polovina  pozemku je mírně rampovitá, tak spodní část je vybudována na stupních. Jasný přechod mezi těmito dvěma úrovněmi se stal výchozím bodem při tvorbě projektu: ořešák a vodní nádrž.
Již na první návštěvě svádělo vše usadit objekt na svah, směřovat jej ke přístupové cestě, ukrýt před sousedy a zároveň otevřít výhledy z interiéru do jižního údolí. Přírodní krásy pozemku určovaly výslednou podobu projektu. Dům se vyvíjel v úzkém propojení se zemí, jak pozemek stoupá, tak ji postupně prochází, a posléze se stává součástí hory, kam lze vejít; pak je hmota přemístěna, zatímco sestupuje a vynořuje se na svazích. Podélná hmota se táhne jako linie ohnutá přes vodní nádrž a strom. Mezi těmito základními prvky vznikl hlavní venkovní prostor. Podél nádvoří domu byly vyhloubeny soukromé prostory plné klidu obecně postrádající přemíru kontextu: vstupní nádvoří, dvůr pro hostinský pokoj a jedna z chodeb.
Okraje této trubkovité formy se rozdvojují a odlišným způsobem reagují na vnější okolí: konec hlavní místnosti je úzký a vysoký s výhledem na východní údolí; široký a nízký konec obývacího pokoje je vysunutý nad jižním údolím. Soukromá část domu je obsluhovaná strohým prostou chodbou, jejíž konce odráží zcela opačnou realitu: severní se uzavírá do privátního dvorku zakopaného do země, zatímco jižní se otevírá do široké krajiny se stromem ořechu v popředí a horami v dálce.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.12.11
Návštěvnost: 37477 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.