Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pěší most Pedro e Inês
Ponte Pedonal Pedro e Inês

Autor: Cecil Balmond
Konstrukční inženýr: Adão da Fonseca
Adresa: Avenida de Lousã, Coimbra, Portugalsko | mapa
Investor: Coimbra Polis
Náklady: 3 298 450 Euro Realizace: 11.2006
Zastavěná plocha: 1100 m²

Cecil Balmond je inženýr světové třídy, na něhož se s konstrukčními problémy něj obrací jedna architektonická hvězda za druhou. V portugalské Coimbře se Balmond mohl konečně sám pasovat do pozice architekta, který měl při navrhování pěšího mostu k dispozici vlastního inženýra - Antonia Adao da Fonseca z Porta. Most přes řeku Rio Mondego spojující dva nové parky v malém barokním univerzitním městě Coimbra. Lehký a elegantní most je přitom po konstrukční stránce velmi revoluční a dráždivý. Obě paralelní části mostu vedoucí z protějších břehů přes vodu totiž zpočátku vypadají, jako by se neměly uprostřed vůbec setkat. Pouze „tanec v poslední minutě“ je přivede dohromady. Místo setkání, které zde vzniká, slouží jako veřejný prostor, kde se člověk může „zastavit, rozhlédnout a popovídat“. Zábradlí tvoří různobarevné skleněné panely nepravidelných tvarů, které po způsobu kaleidoskopu v sobě odráží vodní hladinu. Most nevede chodce tou nejkratší cestou z jednoho břehu na druhý, ale chce být atrakcí nabádající k loudání se, snění a k žádnému štvaní. Podél cesty vedou klikatící se dřevěné balustrády „jako lokty běžce“ a vytvářejí malá místa, odkud se mohou dva lidé společně dívat na řeku. Most je dlouhý 274 metrů, široký čtyři metry a stál 3,5 milionu euro.
Autor: Petr Šmídek, 06.12.11
Návštěvnost: 44921 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Odkud plynou finance na tento "inženýrský zázrak" ? Jan Obyvatel 06.12.11 13:44
Mosty pro pěší, města pro pěší. Petr Šmídek 06.12.11 16:45
kdo to mluvi Jan Sommer 06.12.11 19:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.