Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Leiria

Autor: ARX Portugal Arquitectos | José Mateus, Nuno Mateus
Adresa: Leiria, Portugalsko
Realizace: 2011 Užitná plocha: 1100 m²

Na cestě mezi Portem a Lisabonem leží uprostřed Portugalska město Leiria, kam v období mezi 12.- 16. stoletím přesídlili portugalští králové a nechali zde postavit řadu hradů, paláců a katedrálu. Portugalští architekti José a Nuno Mateus nyní dostali příležitost postavit v mírně svažitém pozemku na východním okraji města rodinný dům s panoramatickým výhledem na středověké centrum. Ještě před začátkem stavby si klienti okamžitě uvědomili kvality nabízeného pozemku a skoupili také obě sousední parcely, aby by jim případné další domy nemohly narušovat výhled na město. „Když jsme poprvé přišli na místo“, vypráví jeden z autorů domu, „tak zde již stály ulice a okolní domy. Na pozemku ve tvaru písmene L byla také navážka, čímž vznikl umělý kopec a ještě více zdramatizoval celkový výhled.“ Pod těmito dojmy navrhlo architektonické bratrské duo poměrně kompaktní návrh rozdělený do dvou částí. Spodní polovina domu je zahrabaná do země a stává se součástí topografie pozemku. Na ni je pak postavena druhá podélná část z bílého betonu. Ve suterénu se nachází technické zázemí a obslužné prostory, zatímco v nadzemní části jsou kolem vnitřního dvoru seřazeny obytné místnosti s jídelnou. Ložnice jsou pak rozmístěny kolem druhého soukromého vnitřního dvora. V důsledku prostorové velkorysosti se nakonec celkové rozloha domu vyšplhala přes neuvěřitelných 1000 čtverečních metrů.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 19.10.11
Návštěvnost: 54835 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Rod. dům Leiria Renata Krajíčková 20.10.11 07:40
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.