Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila ve Vraném nad Vltavou

Autor: AP ATELIER | Radek Lampa, Josef Pleskot
Adresa: Březovská, Vrané nad Vltavou, Česká republika | mapa
Realizace: 1994-95

Rodinný dům respektuje přání a kapacitní předpoklady investorů. Stěžejní prostorové nároky jsou realizovány na úrovni přízemí, v patře jsou umístěny prostory spíše pro příležitostné pobývání. Více než polovina půdorysu je podsklepena. V suterénu je umístěna garáž, bazén a pomocné prostory.
Celková hmotová kompozice domu je jednoduchá a jasně srozumitelná. Je přísně podřízena urbanistickým souvislostem a poměrně malému rozměru pozemku. Nízká přízemní hmota rovnoběžná s ulicí vymezuje obytnou část zahrady od venkovního prostoru. Ve smyslu urbanistické logiky místa je umístěn vstup i vjezd. Příčná dvoupodlažní hmota rozděluje obytnou zahradu na dvě části a vymezuje zcela soukromé území. Přes prostor bazénu v suterénu jsou obě části zahrady propojeny. Podélná část domu (podél hlavní ulice) je navržena z monolitického betonu. Litý beton je také zároveň finálním povrchem fasád. Příčné křídlo je navrženo jako dřevěná konstrukce s použitím lepených prvků. Veškeré dřevěné konstrukční prvky jsou využívány i architektonicky. Na fasádách domu je v bohaté míře uplatněna popínavá nebo splývavá zeleň.
Architektonická koncepce je založena na moderním zpracování tradičních stavebních technologií a soudobém životním stylu.
Urbanistická koncepce respektuje charakter krajiny, morfologii terénu a orientaci vůči světovým stranám.

Předpoklady, myšlenky, ideály...
- Požadavky investora umožňují realizovat ideály bydlení podle nejlepších západoevropských tradic tak, jak byly skvěle interpretovány například již českou meziválečnou architekturou a dále rozvíjeny v zemích vyspělého světa navzdory pokleskům různých pseudoideí.
- Maximálně integrovat dům se zahradou. Interiér domu rozšířit a obohatit obytnou zahradou.
- Půdorysnou rozlehlost vlastně přízemního domu uspořádat co nejvíce liniově a vytvořit tak kontrast krátkých a dlouhých fasád, aby byla potlačena v daném prostředí nežádoucí hmotnost a korpulentnost.
- Využít svažitosti terénu ke sjezdu do garáže v suterénu a k "protažení" obytné zahrady domem.
- Uspořádáním hmot využít možností výhledů směrem k břehům Vltavy a zároveň neznehodnotit dispozici domu touto téměř severní orientací.
- Liniovou dispozicí vytvořit dlouhé "zámecké" spoje, aby pohyb po domě byl naplněn určitým dějem ve vztahu k okolí i k sobě samému, jako například rafinovaný kontakt s přírodou, dlouhé průhledy a výhledy, vnímání exteriéru domu z jeho interiéru, tajemství a překvapení, hry světla a stínu, tvarů a materiálů apod.
- Nepodlehnout obyčejnosti, a zároveň nezabřednout do snobské nabubřelosti a drahé lacinosti. Exkluzivitu a výjimečnost zvládnout ryze architektonickými prvky tak, aby výsledkem byl krásný a užitečný prostor zařízený rovněž krásnými a užitečnými předměty.
- Použitými materiály nebýt v kontrastu s okolní přírodou, ale spíše ji doplnit - vytvořit harmonický soulad založený na všestranném porozumění životu i přírodě. Nepoužívat přírodní materiály k pokryteckému maskování stavebního činu.Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 08.08.09
Návštěvnost: 73675 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.